Jeśli zastanawiasz się nad zmianą szamponu, bo męski płyn do mycia wszystkiego, w tym samochodu i wędki, zaczął powodować u Ciebie swędzenie głowy i widocznie osłabił włosy, to trafiłeś idealnie. Dzisiaj w parę minut dowiesz się, jak zapewnić swoim włosom odpowiednie oczyszczenie i wzmocnienie.
W tym artykule:
O co w szamponach w ogóle chodzi
Na początku najważniejszą rzeczą jaką trzeba zaznaczyć jest to, że zadaniem szamponu jest oczyszczenie nie tylko włosów, ale też skóry głowy. Jeśli Twoja czupryna cierpi na np. przesuszenie to warto najpierw zerknąć na skalp i ocenić jego stan. Może to wszystko przez rozregulowane gruczoły łojowe? Jaki wówczas wybierzesz szampon do włosów? Z pozoru przydałoby się skupić stricte na nawilżeniu, a tutaj okazuje się, że na pierwszym miejscu powinno być wyleczenie samej skóry, bo zdrowa skóra oznacza dobre środowisko wzrostu włosa, a od samego odżywienia jest odżywka. Szampon wzmacniający, spełniający część zadań odżywki, oczywiście też bywa dobrym wyborem, ale warto odpowiednio dobrać priorytety.
Jak wybrać szampon
Wyróżniamy następujące rodzaje włosów (w telegraficznym skrócie również o rodzajach szamponów do każdego z nich):
- cienkie – szampon unoszący u nasady i wzmacniający
- gęste – szampon mocny
- kręcone – szampon wygładzający i nawilżający
- proste – szampon zwykły
- falowane – szampon wygładzający i nawilżający
- suche – szampon delikatny i nawilżający
- z łupieżem – szampon przeciwgrzybiczy
- przetłuszczające się – szampon oczyszczający i regulujący
- farbowane – szampon wzmacniający i nawilżający o pH <7
Oraz skóry głowy:
- przetłuszczająca – w zależności od podłoża problemu mocny lub delikatny szampon
- przesuszona + nierzadko łupież – delikatny, nawilżający szampon
- normalna – neutralny szampon
Cienkie włosy polubią się z szamponem dodającym objętości i wzmacniającym, bogatym w proteiny i polimery.
Poważniejsze czyszczenie przyda się gęstym włosom, więc warto celować w szampony z mocniejszymi detergentami.
Włosy kręcone, narażone na puszenie i utratę nawilżenia, powinny być myte szamponami nawilżającymi i wygładzającymi, dobrze jest też, o ile pozwala na to skóra, by w składzie znajdowały się silikony i proteiny.
Proste włosy, zakładając, że zarówno skóra jak i one same nie mają żadnych dolegliwości, mogą być myte neutralnymi szamponami.
Falowane włosy naturalnie mają większe ryzyko puszenia, a więc warto zastosować do nich szampon wygładzający oraz dający nawilżenie.
Do suchych włosów sprawdzi się delikatny szampon z humektantami i emolientami, czyli składnikami odpowiednio wiążącymi wodę w komórkach i ograniczającymi odparowywanie wody.
Szampon do włosów z łupieżem powinien mieć pH 5,5 i zawierać substancje przeciwgrzybicze, takie jak ketokonazol, siarczek selenu czy kwas salicylowy. W składzie przyda się też panthenol, gliceryna czy allantoina, aby złagodzić skórę.
Włosy przetłuszczające się powinny być myte szamponem bez sztucznych składników, możliwie najbardziej delikatnym i naturalnym. Takie składniki jak aloes, mięta, cytryna czy olejek z drzewa herbacianego dobrze oczyszczą włosy i wyregulują poziom wytwarzanego sebum.
Włosy farbowane, ze swojej sztucznej natury osłabione, powinny być myte szamponami delikatnymi, bez sztucznych detergentów. Niedobrze jest też używać kosmetyków z proteinami, bo mogą one wypchnąć barwnik na zewnątrz.
Na co zwrócić uwagę
Tak jak wyżej zostało zaprezentowane, przy wyborze szamponu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na skalp, a w drugiej kolejności na same włosy.
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli nasze włosy nie są zniszczone lub słabe, nie należy za wszelką cenę wystrzegać się silikonów w składzie – strach przed nimi jest niepotrzebny.
Podobnie nie powinniśmy obawiać się detergentów, które są naszymi sprzymierzeńcami w walce z bakteriami i brudem. Wszystko jednak z głową na karku, bez rzucania się na najsilniejsze chemiczne środki.
Niezależnie od stanu naszej czupryny warto pochylić się też nad propozycjami ziołowymi. Nie każdemu oczywiście one przypasują, a panowie z gęstą grzywą mogą mieć problemy w kwestii domycia jej takimi środkami, ale zapewne sporu osobom skradną one serce.
Porada na koniec
Słowem zakończenia warto też abyście wiedzieli, że gdy stan Waszej głowy jest słaby, lepiej iść do dermatologa, niż próbować leczyć się samemu. Samodzielne próby mogą przynieść więcej zła niż pożytku.
Lupiez jest jednym z najczesciej wystepujacych schorzen dermatologicznych. Moze wynikac z nieprawidlowej codziennej pielegnacji wlosow i skory glowy, jednak bywa rowniez objawem innych chorob. W zaleznosci od przyczyny, wyrozniamy dwa rodzaje lupiezu. Lupiez suchy – charakteryzujacy sie zluszczaniem naskorka w postaci bialych, suchych platkow oraz lupiez tlusty – z zoltawymi luskami, strupkami oraz zwiekszonym lojotokiem. Temu drugiemu dodatkowo moze towarzyszyc swiad skory glowy. Pamietajmy, ze nieleczony lupiez suchy moze prowadzic do pojawienia sie lupiezu tlustego. Lupiez suchy nierzadko bywa wynikiem nadmiernego przesuszenia skory glowy spowodowanej nadwrazliwoscia na stosowane kosmetyki, zabiegi fryzjerskie (np. czeste farbowanie), a nawet dlugotrwalym przebywaniem w ogrzewanych pomieszczeniach. Pojawienie sie lupiezu tlustego zwiazane moze byc ze zbyt rzadkim myciem wlosow, nasilonym lojotokiem lub zaburzeniami hormonalnymi. Zarowno w przypadku lupiezu suchego jak i tlustego, obserwuje sie zakazenie wywolane przez grzyba z gatunku Malassezia furfur. Przy problemie lupiezu warto zwrocic uwage na styl zycia, poniewaz np. dieta uboga w cynk oraz witaminy (zwlaszcza wit. A, E oraz te z grupy B), przewlekle narazenie na stres, stosowanie uzywek i ogolne oslabienie organizmu rowniez zwiekszaja ryzyko wystapienia chorob skory glowy. Z tego wzgledu oprocz zastosowania szamponu przeciwlupiezowego, warto poznac i wyeliminowac czynniki, przez ktore problem moze nawracac w przyszlosci.
Dzięki za cenny komentarz! Zastanowiliśmy że opublikujemy artykul na ten temat, bo niepokoi on wielu mężczyzn.
I już mamy!
Czytaj tu:
Jak walczyć z łupieżem