Coraz więcej mężczyzn nosi brodę, coraz więcej stara się ją zapuszczać, a wraz z tym gronem, obok uświadomionych, rośnie liczba brodaczy niestety nieświadomych potęgi pielęgnacji. Jeśli nie chcesz należeć do tego grona, to przeczytaj ten artykuł – powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.
W tym artykule:
Czym myć brodę
Na przekór podtytułowi najpierw o tym, czym nie myć brody. Na pewno nie rób tego samą wodą, bo nie oczyści ona odpowiednio włosów i skóry. Nie używaj też do tego celu zwykłego mydła – grozi to wysuszeniem. Podobnie nie myj brody szamponem do głowy. Oba te miejsca są od siebie różne i mają różne wymagania. Fryzura składa się ze słabszych i cieńszych włosów ze względu na ich wzrost od narodzenia. Broda z kolei wyrasta jako owłosienie androgenowe w okresie dojrzewania – jej rośnięcie wiąże się ze zmianą hormonów. Dlatego właśnie włosy na brodzie są zasadniczo mocniejsze i bardziej kręcone od tych na głowie.
Teraz, pozbawieni wątpliwości, możemy przejść do kwestii czym brodę myć i pielęgnować. Warto jednak zaznaczyć, że to od stanu naszej skóry zależy jakość włosów, więc po wybraniu szamponu należy podczas jego stosowania obserwować jej stan, a nie skupiać się tylko na ładnym zapachu i oczyszczeniu. Wyróżniamy następujące kosmetyki:
- szampony
- mydła
- olejki
- toniki
- balsamy
Szampony do brody
Szampony do brody są stricte dla brody ze względu na ich szczególny skład. Producenci uwzględniają w nich zarówno witaminy, jak i składniki działające przeciwzapalnie oraz nawilżająco. Kosmetyki te należy dobierać pod typ swojej skóry oraz włosów. Warto zaznaczyć, że szampony działają przede wszystkim na te drugie. Jeśli włosy i skóra są przetłuszczone, wówczas wybierz oczyszczający szampon z dodatkiem takich składników jak aloes, mięta, cytryna czy olejek z drzewa herbacianego, które oczyszczą skórę i wyregulują poziom wytwarzanego sebum.
Przesuszonej skórze i włosom zaserwuj szampon mocniej nawilżający, z kolei jeśli masz naturalnie cienkie włosy, wówczas możesz zaeksperymentować ze zwiększoną ilością protein oraz polimerów. Taki zestaw powinien wzmocnić narażone na łamanie i uszkodzenia łodygi. Zasadniczo, jeśli nie jesteś pewny jaki środek wybrać, można spróbować uogólnić kryteria i powiedzieć, że dobrym szamponem będzie ten oparty na naturalnych składnikach, takich jak olejki (chociażby z pestek malin, brzoskwini czy winogron, kokosowych, Jojoba, arganowych, rycynowych). Strzeż się natomiast składników tego pokroju:
- silne detergenty pokroju SLS, SLES
- alkohol (na końcu składu do zaakceptowania)
- parabeny
- większość silikonów
- ftalany
- PEG
- PPEG
Mydła do brody
Mydła do brody tym różnią się od szamponów, że są w kostce oraz działają przede wszystkim na mieszki włosowe i skórę. Oczywiście, oczyszczają one też włosy, ale ekspercki głos radzi rozdzielić szampony i mydła oraz stosować oba produkty ze względu na uzupełniające działanie. Podobnie jak w przypadku szamponów, mydła powinny być zrobione z dobrodziejstw natury. Jeśli mydło pachnie, wówczas wiadomo, że są tam jakieś sztuczne dodatki, które utrudniają wchłanianie składników odżywczych. W naturalnym mydle nuty zapachowe nie mają się bowiem jak rozpuścić, więc można liczyć tylko na aromaty ze składników.
Olejki i toniki
Olejki do brody i toniki mają za zadanie nawilżyć skórę pod brodą oraz samą brodę. Podczas wzrostu włosów spada produkcja sebum, toteż pomoc z zewnątrz będzie nieoceniona. Przy zachowaniu regularności użytkowania zyskamy też przyjazną, miękką fakturę brody, a ponadto oba te kosmetyki powinny ulżyć każdemu brodaczowi ze względu na łagodzenie podrażnień. Absolutny must–have! Aby uzyskać więcej informacji na temat wyboru olejku do brody, przeczytaj ten artykuł.
Balsamy
Balsamem do brody ciężej jest dotrzeć we wszystkie pożądane miejsca pod brodą, więc jego główną rolą jest nawilżenie i odżywienie samych włosów oraz pomoc w ich układaniu, choć oczywiście wspomoże on też skórę. Balsamy oparte na np. maśle shea głównie spełnią funkcję pielęgnacyjną, ale pomogą też w stylizacji, z kolei te stworzone z wosku pszczelego będą lepsze do nadania pożądanego kształtu przy mniejszych właściwościach prozdrowotnych. Woski służą natomiast tylko do układania i stanowią one najtrudniejszy kaliber w kosmetycznym arsenale brodaczy. Zwróć uwagę na to, że producenci rozgraniczają od siebie woski do brody oraz do wąsów.
Jak myć brodę
Częstotliwość
- Jeżeli borykasz się z problemem przetłuszczania – częściej niż raz dziennie, delikatnym szamponem regulującym i oczyszczającym
- Jeśli włosy i skóra są suche – raz na dwa, trzy dni, szamponem nawilżającym
- Jako posiadacz normalnej skóry – w zależności od potrzeb, np. codziennie lub częściej
- Grube włosy mają tendencję do bycia suchymi – myj je rzadziej, raz na dwa, trzy dni
- Cienkie włosy łatwiej się przetłuszczają – zastanów się nad częstszą pielęgnacją, więcej niż raz dziennie
- Uprawiając sport i/lub pracując fizycznie – codziennie lub częściej
- Przebywając dużo w klimatyzowanych pomieszczeniach – zwróć uwagę na nawilżenie, możesz spróbować myć codziennie
Sposób
- Do rozprowadzenia szamponu używaj wody ciepłej, nigdy gorącej, w niezbyt dużych ilościach. Produkt spłukuj chłodną, aby zamknąć łuski włosa
- Wmasowuj kosmetyk dokładnie i z wyczuciem
- Po umyciu i spłukaniu daj brodzie wyschnąć samej, nie w pełnym słońcu, bez tarcia ręcznikiem
- Rozczesuj wysuszoną brodę, nie rób tego na mokrych włosach ze względu na ryzyko uszkodzenia
- Suszarki używaj tylko wtedy, kiedy musisz. Stosuj chłodny nawiew przez niezbyt długi czas
Rada na koniec
W tym artykule pojawiło się sporo rodzajów kosmetyków do brody. Warto jednak pamiętać, że podstawą w dbaniu o brodę jest też szczotkowanie jej. Koniecznie wyposaż się w porządny kartacz lub szczotkę z dzika i uskuteczniaj oczyszczanie swojej grzywy z resztek naskórka i brudu. Oprócz ładniejszego wyglądu dokrwisz skórę, przez co włosy będą lepiej odżywione, a w konsekwencji zdrowsze. Więcej na ten temat w tym artykule.