Olejki do pielęgnacji brody – po co są potrzebne? Jaki olej wybrać?

Słoik z olejkiem do pielegnacji brody

Na pewnym etapie zapuszczania zarostu, kiedy przestaje być on ot tak rosnącą szczeciną, a staje się najprawdziwszą brodą, pojawia się potrzeba szczególnej pielęgnacji. Bo o ile kilkumilimetrowe włosy wybaczają, to te długości paru centymetrów już nie. Zaniedbana broda, a także skóra pod nią, będzie uciążliwa przez swędzenie czy sypiący się martwy naskórek, nie mówiąc już o nieestetycznym wyglądzie. W takich przypadkach do gry wchodzą olejki – niezastąpiony sprzymierzeniec każdego brodacza.

W tym artykule:

  1. Po co komu oleje do brody?
  2. Jaki olej wybrać?
  3. Jak i kiedy używać oleju?
  4. Spis olejów i ich właściwości
  5. Ostatnia kropla, a więc słowo na koniec

Po co komu olejki do brody?

Mężczyzna trzyma rękę na brodzie

Dbasz o swoją skórę twarzy? Kremujesz ręce (chociaż w zimę)? Używasz szamponu do włosów i odżywki? Antyperspirantu, dezodorantu, perfum? Jeśli tak to już wiesz, po co stosuje się olejki! Główną ich funkcją jest odżywienie i nawilżenie brody oraz obszarów pod nią. Gdy zarost rośnie, zmniejsza się produkcja sebum. Wówczas bardzo łatwo o przesuszenie skóry, a w konsekwencji zwiększoną ilość łuszczącego się naskórka czy swędzenia wynikające z podrażnień. Należy ponadto pamiętać, że włos umiejscowiony jest w skórze, więc jej stan determinuje stan brody. Zaniedbana skóra to prosta droga do problemów z włosami, takimi jak łamliwość, przetłuszczanie albo kłopoty z ich wzrostem.

Innym plusem stosowania olejków jest następujące po pewnym czasie zmiękczenie zarostu. Stanie się on wówczas przyjemniejszy w dotyku oraz łatwiejszy w układaniu, a także nabierze blasku. Kolejną zaletą jaką należy wymienić jest nadanie brodzie zapachu. Producenci prześcigają się w aromatach, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Ze względu na swoją konsystencję olejek zabezpieczy też włosy przed czynnikami zewnętrznymi, chociażby takimi jak nieprzyjemna woń spalin.

Jaki olejek do brody wybrać?

Mężczyzna palcami przyciska policzki

Odpowiedź brzmi: to zależy.

Na początku, aby było łatwiej, warto zwrócić uwagę na osoby, które muszą szczególnie uważać. Tak więc, jeżeli jesteś alergikiem bacznie obserwuj składy każdej buteleczki – czają się tam choćby olejki z orzechów. Bez stwierdzonej alergii również uważaj na składniki i zastanów się, czy kiedykolwiek jakiś kosmetyk źle na Ciebie działał. Może był to szampon do włosów, perfuma albo krem? Przypomnij sobie co zawierały i porównaj to z olejkiem, który chcesz kupić. Etykiety czytać dokładnie powinni też wszyscy ci, którzy nie akceptują pewnych dodatków z przyczyn poglądowych.

Teraz, po zaznaczeniu grup ryzyka, można powiedzieć, że wybór olejku jest zależny od Twoich preferencji zapachowych i potrzeb skóry. Uczulamy jednak, aby bez potrzeby nie sięgać po sztuczne dodatki i raczej strzec się SLS czy parabenów. Są też oleje bezzapachowe, akurat na te wypadki.

Przy zakupie olejku zastanów się nad stanem Twojej brody. Jeżeli zarówno ona jak i miejsca pod nią są zniszczone, wybierz olejek mocniej odżywiający. Przy brodzie normalnej możesz postawić głównie na szukanie ulubionego zapachu, co w przypadku priorytetu na aspekt zdrowotny nie zawsze jest możliwe. Producenci stają jednak na głowie, aby zadowolić każdego, więc niekoniecznie musisz rezygnować z ulubionej nuty.

Warto wiedzieć, że dobrej klasy olejkigęste i po naciśnięciu pipety kropla spada dopiero po około 4 sekundach. Jeśli cena za taki dobry olejek trochę Cię odstrasza – uspokajamy. Produkty tej kategorii są wydajne, więc wydatek nie pojawia się często, choć zależy on w głównej mierze od długości brody. Lepiej jest zainwestować i być spokojnym, aniżeli denerwować się na słaby produkt, bo w końcu i tak trzeba będzie zapłacić drugi raz za lepszy. Nie mówimy też oczywiście, że rzadsze oleje są złe i koniec, zwyczajnie te z wysokiej półki zazwyczaj są gęste.

Dobrą radą będzie kupowanie na początek mniejszych objętościowo buteleczek, w granicach 10-30 ml, bo nie masz jeszcze swoich pewniaków i ulubieńców. Wielu brodaczy posiada ponadto w swoich zapasach kilka olejków naraz, aby stosować je w zależności od ochoty na dany dzień (w końcu raz można mieć ochotę na orzeźwiającą cytrynę, a raz na bourbon). To świetny pomysł i po raz kolejny przewagę ze względów ekonomicznych zdobywają małe pojemności. Zanim dojdziesz do tego, który olejek najlepiej na Ciebie działa i najlepiej pachnie, prawdopodobnie minie trochę czasu. Nie bój się więc eksperymentować i wybaczaj sobie pomyłki – na przyszłość będziesz wiedział, czego lepiej nie kupować.

Jak i kiedy używać olejku do brody?

Mężczyzna trzyma rękę na brodzie

Na początku umyj brodę, np. mydłem do brody, i daj jej wyschnąć. Jeżeli nałożysz olejek na brodę nieświeżą, wówczas będzie miał on problem z „przebiciem” się przez sebum. Podobnie jest z aplikacją na włosy mokre czy wilgotne – nie ma szans na dobre wchłonięcie. Po spełnieniu tych dwóch warunków nanieś kilka kropel środka na ręce, a następnie dokładnie i energicznie wmasuj je w brodę, zwracając uwagę na to, by dotrzeć do skóry

Odpowiedź na drugie pytanie podtytułu będzie krótka i prosta – po umyciu i wyschnięciu oraz regularnie, tak często jak pozwala na to broda i skóra, np. codziennie lub częściej.

Spis olejków i ich właściwości

Słoiki z olejkami

Poniżej znajdziesz składniki najczęściej pojawiające się w olejkach do brody. Powinny pomóc Ci w wyborze najlepszego dla Ciebie produktu.

Bazę olejków do brody stanowi zazwyczaj olej arganowy, migdałowy, awokado lub konopny. Oprócz bazy olejki zawierają również substancje aktywne, a także olejki zapachowe.

  • Olejek arganowy – duża zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E, wygładza, odkaża, nawilża, odżywia skórę, poprawia jej elastyczność i napięcie
  • Olejek migdałowy – duża zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin A i E, utrzymuje prawidłową wilgotność skóry, łagodzi suchość, świąd i podrażnienia, nawilża
  • Olejek awokado – duża zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin A, B, D, E; regeneruje i łagodzi skórę
  • Olejek konopny – zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy A, B, E, K, regeneruje, odżywia, łagodzi i nawilża skórę, a także reguluje wydzielanie sebum
  • Olejek jojoba – zawiera wiele witamin (m.in. A czy F) i składników naturalnych, utrzymuje odpowiednie nawilżenie komórek, reguluje poziom sebum, utrzymuje elastyczność skóry, wspomaga jej regenerację
  • Olejek z pestek winogron – zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E, przeciwdziała powstawaniu zaskórników, ochrania i odżywia skórę
  • Olejek z pestek moreli – bardzo podobny w działaniu do oleju migdałowego, świetnie nawilża
  • Olejek kokosowy – zawiera witaminę C, E, B6, B12, nawilża, odżywia, chroni, poprawia wilgotność skóry

Ostatnia kropla, a więc słowo na koniec

Warto podkreślić po raz kolejny, że podstawą w szukaniu kosmetyków idealnych dla siebie jest… eksperymentowanie. Nie bój się więc wybrać innej firmy niż zawsze, spróbować olejku o odmiennym zapachu czy z nieco odmiennym składem. W momencie, kiedy wyrobisz sobie „pewniaki”, będziesz miał do czego wrócić w razie potrzeby, a kto wie – może znajdziesz dla siebie jeszcze lepszą opcję niż poprzednia.

Chcesz zarobić pieniądze w Internecie? Dołącz do naszego programu firmowego i zarabiaj razem z nami! Wystarczy udostępnić nasz link partnerski. To takie proste! Więcej szczegółów znajdziesz na stronie programu.

Chcesz otrzymywać produkty z naszej oferty za darmo? Zarejestruj się na naszej stronie i zbieraj punkty lojalnościowe, które możesz wymienić na dowolne produkty z naszego sklepu! Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *