W dzisiejszych czasach coraz więcej mężczyzn decyduje się na zarost. Nic dziwnego – w wielu przypadkach poprawi on wizerunek choćby maskując niekorzystne linie twarzy, ukryje częściowo wady np. zgryzu, a dodatkowo dodaje lat, co jest szczególnie ważne dla „wiecznych nastolatków” z wyglądu. Nic Ci jednak po brodzie jeśli nie jest zadbana. Oprócz kosmetyków takich jak balsamy, olejki, woski i innymi tego typu produktami należy pochylić się nad odpowiednimi narzędziami. Jednym z nich będzie trymer – must have w arsenale brodacza, o ile oczywiście nie chcesz co chwilę chodzić do barbera.
W tym artykule:
- Parę słów na wstęp
- Czym się sugerować przy zakupie trymera?
- Kilka rad do trymowania
- Jaki trymer do jakiego rodzaju zarostu?
Parę słów na wstęp
Co to jest trymer i czym różni się od strzyżarki i golarki?
Trymery to elektryczne urządzenia, których celem jest stylizowanie zarostu, podcinanie go. Bynajmniej nie należy go utożsamiać z golarką, której główną funkcją jest golenie, w przeciwieństwie do trymera. Tę można nazwać elektryczną jednorazówką – co prawda nie jest tak skuteczna jak wersja z żyletką, aczkolwiek na pewno szybsza i bardziej komfortowa.
Do zadań strzyżarki zaś należy skracanie włosów na głowie, przez co ostrza rozmieszczone są dość szeroko. Z uwagi na to oraz swoje gabaryty, to bowiem sporo większe urządzenie od trymera, nie nadaje się do wygodnego stosowania w okolicach twarzy.
Jak działa trymer do brody?
Bardzo podobnie jak jego elektryczna kuzynka do golenia. Kilkanaście małych, obracających się z dużą prędkością ostrzy znajduje się za osłonką. Umieszczenie włączonego trymera przy brodzie powoduje, że włosy dostają się w otwory w osłonce, a nożyki wprawione w ruch obrotowy przycinają je zgodnie z naszymi oczekiwaniami.
Jakie wyróżniamy typy trymerów?
Na rynku można znaleźć wiele rodzajów trymerów. Należy się z nimi zapoznać, by nie popełnić błędu podczas zakupów. Tak też możemy wyróżnić:
- trymery do ciała – nie przystrzyżesz nimi twarzy, ale nadadzą się świetnie do klatki, pach czy pleców, a także okolic intymnych
- trymery do nosa i uszu – sporo mniejsze od innych rodzajów, z wąską końcówką przeznaczoną do operowania we wskazanych otworach ciała; czasem zdarzają się modele, którymi możesz też wystylizować brwi; niejednokrotnie końcówki do trymowania nosa i uszu znajdują się w zestawach trymerów do brody
- trymery do brody – precyzyjne urządzenia, których głównym celem jest zarost; z tego tytułu mają dość wąskie ostrza położone stosunkowo blisko siebie; w zestawach obowiązkowo znajdują się albo wymienne nakładki, albo jedna, ale regulowana, umożliwiająca trymowanie zarostu do określonej długości; osobom pasjonującym się barberstwem na pewno do gustu przypadną specjalne wersje tych urządzeń przeznaczone do wyraźnego konturowania oraz wycinania wzorków
- trymery uniwersalne – łączą funkcje wszystkich wyżej wymienionych; dobra opcja, jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na kilka rodzajów trymerów, a borykamy się z koniecznością skrócenia włosów na całym ciele; w zestawie znajdziesz bardzo dużo końcówek na każdą okazję; mimo że ich cena bywa z oczywistych względów większa od innych trymerów, są chętnie wybierane przez mężczyzn
Czym się sugerować przy zakupie trymera?
Jest kilka rzeczy o których należy pamiętać przed zakupem trymera do brody.
Rodzaj ostrzy
Najlepiej by była to oczywiście stal nierdzewna. Warto też zwrócić uwagę na powłokę tytanową, czyniąca Twoje urządzenie prawie że niezniszczalnym. Ciekawym dodatkiem będzie mechanizm samooliwienia oraz samoostrzenia. Nie będziesz musiał się bać, że zapomnisz zadbać o swój sprzęt, bo zrobi to za Ciebie. Zaoszczędzisz pieniądze i czas, a przy okazji głowa będzie spokojna.
Typ zasilania
Wyróżniamy kilka typów:
- Trymery na kabel z uwagi na konieczność ciągłego podpięcia do gniazdka mogą być niewygodne. Wykluczona jest też z oczywistych względów opcja strzyżenia pod prysznicem. Mają jednak ogromną zaletę – nie trzeba kupować do nich akumulatorów i baterii, ale co jeszcze ważniejsze w związku ze stałym źródłem zasilania nie musisz obawiać się o zmianę prędkości trymowania przez częściowe wyładowanie urządzenia.
- Trymery akumulatorowe pozwalają na strzyżenie bezprzewodowe. Należy więc pamiętać o regularnym ładowaniu urządzenia, bo bez tego nie będziemy mogli stylizować naszego zarostu. Warto zwracać uwagę na pojemność akumulatora i czas ładowania, by nie mieć niemiłej niespodzianki w trakcie.
- Trymery na baterię mogą świetnie sprawdzić się w podróży, gdyż do ich zasilania stosuje się popularne, tanie baterie. Z tego tytułu nie będą to jednak najwydajniejsze urządzenia. W zastosowaniach domowych lepiej postawić na inne rodzaje.
- Trymery na kabel i akumulator umożliwiają stylizowanie zarostu zarówno bezprzewodowo, jak i podczas ładowania urządzenia. Są bardzo uniwersalne i pozwalają uniknąć niemiłych sytuacji występujących przy wyłącznie akumulatorowych wersjach. Zdecydowanie warto je rozważyć.
Regulacja długości
Wymienne nakładki umożliwiają modelowanie zarostu we wszelaki sposób. W ten sposób możemy np. zamienić nasz trymer w maszynkę do włosów albo do nosa i uszu. Oprócz tego warto wspomnieć o nakładce z kolarką foliową – jej funkcja to wygładzanie tych fragmentów brody, na których włosów ma nie być. Nakładka precyzyjna zaś pozwoli Ci na wymodelowanie trudno dostępnych obszarów twarzy. W zestawie możemy też oczywiście znaleźć podstawowe nakładki, przeznaczone do strzyżenia na różną długość całej brody.
Nakładki regulowane za pomocą suwaka lub pokrętła są niezwykle praktyczne, bo pozwalają na płynne zmiany długości ostrzy, co umożliwi Ci szybkie i komfortowe tworzenie przejść oraz cieniowania bez konieczności przerywania w celu zmiany ostrzy.
Jak widać, dobrze mieć w zestawie zarówno te regulowane, jak i wymienne. Umożliwi to dostosowanie urządzenia do wymagań danej sytuacji bez konieczności improwizowania.
Funkcje specjalne
Producenci prześcigają się w dodatkach mających na celu ułatwienie procesu stylizowania zarostu. Tak też trymery do brody zostały wyposażone np. w odkurzacz, który wciąga strzyżone włoski, a to eliminuje konieczność sprzątania po każdym używaniu.
Jeśli potrzebujesz wsparcia w kwestii równego trymowania – na rynku znajdziesz trymery do brody z laserem, który rzucając na skórę światło pozwala się zorientować, gdzie zacznie się przycinanie grzywy. Dzięki temu unikniemy stresu związanego z ewentualną pomyłką i przystrzyżeniem nie tam, gdzie trzeba.
Podświetlenie pomaga w precyzyjnym goleniu miejsc takich jak włoski z nosa czy uszu, bo końcówka trymera ma małą, oświetlającą obszar poddawany strzyżeniu diodę.
Warto wspomnieć o must-have w przypadku bezprzewodowych urządzeń – wskaźniku stanu akumulatora. Nie wyobrażamy sobie trymera bez tego – nie ma chyba nic gorszego niż golenie się w pośpiechu i nagły komunikat o braku zasilania w trakcie.
Jeśli Twój zarost jest gęsty – spokojnie, producenci zadbali też o gęstobrodych. Musisz zwrócić uwagę na obecność trybu określanego np. jako „Turbo”, przeznaczonego właśnie do grubych grzyw.
Wodoodporność
W przypadku chęci golenia się pod prysznicem, musisz zwrócić uwagę na ten aspekt, bo wbrew pozorom nie każdy bezprzewodowy trymer jest do tego przeznaczony! Mogłoby się wydawać to oczywiste ale tak nie jest. Dzięki tej funkcji będziesz mógł też wygodnie umyć urządzenie pod bieżącą wodą.
W tym miejscu warto wspomnieć o tym, by trymer wodoodporny miał również z przyczyn bezpieczeństwa i praktyczności antypoślizgową rączkę.
Konieczność używania pianki
Część trymerów pozwala na golenie się na sucho, część potrzebuje jednak odpowiedniej bazy. Warto o tym pamiętać przed zakupem, by nie popełnić błędu. Możliwość golenia na sucho na pewno pozwala zaoszczędzić wiele czasu, więc warto się nad nią zastanowić.
Dodatki
Wśród dodatków możemy znaleźć np. praktyczne etui na nasz sprzęt czy też specjalną podstawkę często spotykaną przy akumulatorowych trymerach, która będzie pełnić zarówno funkcję stacji ładującej, jak i praktycznego miejsca do przechowywania np. nakładek. Dedykowane etui na pewno przyda się w podróży.
Kilka rad do trymowania
Dobrze trymować brodę umytą i wysuszoną. Następnie warto wyczesać ją kartaczem. Pozwoli to na uniknięcie zdziwienia efektem trymowania wynikającego z różnej długości włosów na sucho i na mokro. Zaczynając swoją przygodę z trymowaniem warto postawić na wysokie ostrza. W końcu zawsze możesz skrócić grzywę, ale obciętych włosów już nie przykleisz. Poruszaj urządzeniem od szyi do podbródka oraz od baczków ku dołowi. Przeczesuj też regularnie brodę by mieć ogląd na sytuację i uzyskiwane efekty. Do podcięcia pojedynczych włosków nie używaj trymera tylko nożyczek do włosów. Będzie to dużo bardziej precyzyjne. Pamiętaj także o przystrzyżeniu wąsa lub przycięciu go nożyczkami. Wystające za linię ust włosy nie wyglądają dobrze. Na koniec, po zdjęciu nakładki, dostosuj kształt zarostu do pożądanego efektu końcowego. Po wszystkim zadbaj o nawilżenie za pomocą np. balsamu czy też oleju do brody.
Pamiętaj – im krótsza broda tym częstszego podcinania wymaga z uwagi na szybsze tracenie kształtu! Nie pozwalaj też sobie na kilkudniowe przerwy od golenia tych miejsc, które mają być gładkie. Uzyskasz zdecydowanie negatywny efekt przypominający zwyczajne zaniedbanie.
Jaki trymer do jakiego rodzaju zarostu?
W przypadku długiej brody powinieneś zdecydować się na nożyczki i grzebień, o ile nie masz bardzo pewnej ręki. W przeciwnym razie lepiej zostaw to barberowi.
Brodę o długości ok. 1-3 cm można bezpiecznie i spokojnie modelować trymerem bez obaw o konieczność posiadania specjalnych umiejętności. To przedział stworzony dla tych urządzeń.
Podobnie sprawa ma się z zarostem kilkudniowym. Można wówczas w ogóle zrezygnować z nasadki.
Jeśli oczekujesz golenia na zero możesz zdjąć nakładkę, ale wówczas musisz liczyć się z ryzykiem zacięcia z powodu braku zabezpieczających ostrza osłonek. W takiej sytuacji zastanów się nad użyciem np. klasycznej maszynki czy też brzytwy. Powinno być to nieco bezpieczniejsze, a nie mniej skuteczne.