Sprawy męskich włosów to często wyszukiwany temat w Google, bo pytanie Polaków jest od lat to samo – jak przyspieszyć ich porost lub co zrobić, aby znowu zaczęły rosnąć. Problem jest dość złożony ze względu na różne podłoże u każdego mężczyzny. W tym artykule poznasz sześć metod, które mogą pomóc Ci w nadaniu swojej czuprynie drugiej młodości.
W tym artykule:
- Na początek teoria
- Masaże na porost włosów
- Olejki na porost włosów
- Wcierki na porost włosów
- Domowe sposoby na porost włosów
- Dieta i suplementacja na porost włosów
- Ostatnia, najważniejsza sprawa
Na początek teoria
Bardzo szybkie wprowadzenie – na całym ciele mamy mnóstwo mieszków włosowych, których liczba się nie zmienia. Już wiesz co to oznacza? A no to, że do końca życia nosisz na sobie zaplecze, z którego może wyrosnąć bujna grzywa. Włos ma część nad skórą – łodygę – i pod skórą – korzeń. Korzeń jest otoczony wcześniej wspomnianym mieszkiem włosowym. W macierzy włosa, czyli jego dolnej części, dochodzi do podziału komórek, a w konsekwencji wzrostu włosa.
Ten szybki opis pozwala nam dojść do następujących wniosków – skoro włos powstaje z żywych komórek pod skórą, to oznacza, że potrzebuje krwi, aby dostać odpowiednią ilość wszelkich składników odżywczych. Jeśli przepływ jest zaburzony, a w konsekwencji włos jest nieodżywiony, wówczas rośnie on słabo lub wcale. W ten sposób przechodzimy do pierwszej porady, czyli zastosowania masażów.
Masaże na porost włosów
Jednym z powodów słabego wzrostu włosa może być wcześniej wspomniany za mały przepływ potrzebnych mu substancji chemicznych. Do rozwiązania tego problemu użyj palców lub derma rollera i olejka. Po nałożeniu substancji rozpoczynamy masowanie palcami lub wałkowanie derma rollerem, wprowadzając dokładnie preparat. Już pierwszy zabieg pobudzi krążenie, z kolei przy zachowaniu regularności (codziennie lub co 2 – 3 dni) możemy liczyć na dobre efekty.
A skoro o olejkach była mowa…
Olejki na porost włosów
Nieodzowną pomocą przy walce ze słabym porostem włosów są olejki. Stanowią najlepsze źródło wszelkich potrzebnych włosom składników, ponieważ są dostarczane bezpośrednio w miejsce, które ich potrzebuje. Zasada użycia jest prosta – nakładaj na cienkie pasma włosów i trzymaj od 15 minut do 8 godzin. Potem dokładnie umyj głowę.
Oleje wybiera się na podstawie porowatości włosów – tego, jak bardzo chłoną wodę. Zdrowe włosy są niskoporowate, słabe wysokoporowate, z kolei średniej witalności są średnioporowate.
Oleje dla włosów niskoporowatych:
- kokosowy
- lniany
- rycynowy
- palmowy
Oleje dla włosów średnioporowatych:
- rycynowy
- z pestek dyni
- lniany
- słonecznikowy
Oleje dla włosów wysokoporowatych:
- z pestek śliwki
- z pestek brzoskwini
- z pestek arbuza
- rycynowy
- makowy
- lniany
Pozostając przy temacie smarowania warto wspomnieć też o innym rodzaju specyfiku.
Wcierki na porost włosów
Wcierki to kosmetyki o wodnistej konsystencji, które wsmarowuje się w skórę głowy i pozostawia do wyschnięcia. Ich głównym zadaniem jest odżywienie i nawilżenie skóry głowy, przyspieszenie porostu i zahamowanie wypadania włosów oraz wyregulowanie produkcji sebum.
Wybór pierwszej wcierki może być trudny. Włosy różnych osób mają różne niedobory składników odżywczych, dlatego trzeba próbować i nie zrażać się. Najważniejszą sprawą jest omijanie wcierek z silikonami i quaternium. Reszta jest w porządku, nawet te z alkoholem, o ile nie macie wrażliwej skóry.
Jeśli zaś od sklepowych/aptekowych propozycji wolisz domowe sposoby, to czytaj uważnie następny punkt.
Domowe sposoby na porost włosów
Ocet jabłkowy
Zmieszaj ocet jabłkowy w skali 1:9 z wodą. Następnie nałóż mieszankę na czyste włosy, wmasuj i chwilę poczekaj. Po całym zabiegu spłucz głowę.
Czosnek
Wyciśnij czosnek, zmieszaj z olejem kokosowym i dokładnie nałóż na skórę głowy. Po upływie parudziesięciu minut umyj włosy ciepłą wodą.
Cebula
Musisz uzyskać gładką masę lub sok z cebuli. Do tego celu użyj na przykład blendera. Powstały specyfik wmasuj w skórę głowy i po około kwadransie zmyj szamponem.
Mleczko kokosowe
Po prostu nałóż dokładnie na całe włosy i zostaw na noc. Rano umyj głowę i nałóż odżywkę.
Jajko
Do miski z wbitymi 2 jajkami dodaj 2 łyżki dowolnego olejku. Nałóż na czystą głowę, potrzymaj przez ok. 15 minut i spłucz. Potem użyj odżywki i szamponu. Pamiętaj, aby jajko spłukiwać zimną wodą – w innym przypadku możesz zostać z jajecznicą na włosach.
Produkty spożywcze nasuwają na myśl jeszcze jedną radę. Tak – chodzi o odżywianie.
Dieta i suplementacja na porost włosów
Trzy najważniejsze rzeczy związane z dietą i wzrostem włosów:
- dbaj o nawodnienie
dorosły mężczyzna powinien spożywać przeszło 3,5 litra wody dziennie; nie oznacza to jednak samego picia, bowiem woda znajduje się też w pokarmie i to w sporych ilościach; prostym wskaźnikiem jest mocz – jeśli ma kolor jasnosłomkowy – prawdopodobnie pijesz wystarczająco dużo wody; jeśli zaś ma mocny, żółty kolor – wówczas istnieje spore ryzyko, że spożywasz jej za mało - pij herbaty ze skrzypu i pokrzywy oraz zagotowane drożdże
skrzyp i pokrzywę zaparz w jednym kubku i pozostaw na ok. 15 minut; taką terapię stosuj maksymalnie kwartał; po tym czasie zrób sobie miesiąc przerwy; drodże z kolei podziel na 3 lub 4 części, weź jedną z nich i zalej wrzątkiem, a następnie pozostaw do wystygnięcia; odpuść sobie jednak ten napar, jeśli drożdże zaczną fermentować lub wytwarzać pianę - dostarczaj odpowiednią ilość witamin, czyli jedz pełnowartościowo
witaminy z grupy B odgrywają największą rolę w podziale komórkowym; oprócz tego należy zadbać o podaż żelaza, cynku, jodu czy krzemu, a także witamin z grupy A, E, C; najlepiej dostarczać je z jedzenia lub konkretnymi suplementami; nie kupujcie jednak multiwitamin – to strata pieniędzy; nierzadko formy witamin są słabo dostępne, a oprócz tego różne witaminy wzajemnie utrudniają swoje wchłanianie; poza tym ilość składników mineralnych często bywa źle dobrana
Ostatnia, najważniejsza sprawa
Pamiętaj, że podstawą w przyspieszaniu porostu włosów jest regularność i rozsądek. Nie zmieniaj kosmetyków co chwilę i nie bombarduj swojej głowy wieloma w ciągu dnia. Poza tym daj im czas działać – opracuj własną strategię kuracji i trzymaj się jej.
Powodzenia!