Twoja broda pokrywa się siwizną? A może, podobnie do wielu mężczyzn, masz ją częściowo rudą? Czujesz się z tym źle i chcesz, aby ktoś powiedział Ci bezpośrednio „farbuj, bo wyglądasz jak idiota”? Tutaj tego nie przeczytasz. Ale też będziesz zadowolony.
W tym artykule:
- Skąd ta siwizna? Skąd ta rudość?
- Jakie produkty wybrać do farbowania?
- Co mogę zrobić z kolorem mojej brody?
Skąd ta siwizna? Skąd ta rudość?
Jeśli siwiejesz, to powodem tego jest zaburzenie funkcjonowania melanocytów. Melanocyty są komórkami, które produkują melaninę, czyli barwnik. Gdy osiada on na keratynowych włóknach włosa w odpowiedniej ilości, wówczas działa prawidłowo i widzimy dany kolor. Problem pojawia się, gdy barwnika brakuje lub jest go za mało. Wtedy zauważamy naturalny kolor keratyny – biały lub lekko beżowy, który na tle włosów z barwą daje wrażenie siwizny.
Siwienie może być fizjologiczne (zaczyna się ok. 30-stki, choć może też wcześniej) lub przedwczesne (przed 30-stką, ale są wyjątki).
Warto wiedzieć, że przedwczesne siwienie może być związane między innymi z dużym stresem czy wystawianiem się na zbyt dużą ilość promieni słonecznych, ale też braniem używek czy ubogą dietą. Jeśli jesteś po 30-stce i siwiejesz, to też zastanów się nad swoim trybem życia – a nuż złapało Cię przedwcześnie i jeszcze można to naprawić.
Rudawa broda to już cięższy kaliber. W dużym skrócie wszystko rozgrywa się o geny dominujące i recesywne. Kłopot jest taki, że wszystkie geny na siebie wpływają. W konsekwencji możesz odziedziczyć kolor włosów po swoich dalszych przodkach, niż rodzice czy dziadkowie.
Gen odpowiedzialny za rudość to zmutowany gen recesywny MC1R na 16 chromosomie. Żeby mieć jasną karnację i rude włosy trzeba otrzymać dwa takie geny. Dla rudej brody wystarczy tylko jeden, więc jest na to większa szansa, wobec czego na ulicach jest sporo mężczyzn z rudawymi refleksami, a stosunkowo mało rudych stricte.
P.S. Leo Messi też ma rudawą brodę 😉
Jakie produkty wybrać do farbowania?
Skoro przekonałeś się już, że to, abstrahując od siwienia, sprawa czysto genetyczna, powinieneś teraz rozumieć, że w każdym wypadku potrzebujemy innego, indywidualnego podejścia. Zależy to głównie od tego, na ile duża jest różnica między odcieniami włosów na głowie i twarzy oraz jaki efekt końcowy chcemy uzyskać.
Ogólnie rzecz biorąc istnieje kilka rodzajów zabiegów, różnych co do szybkości efektu a jego trwałości. Tak też mamy wszelakie rodzaje farb i koloryzatorów, a także naturalnych produktów oraz środków wykazujących różny wpływ na strukturę włosa i skórę twarzy.
Pierwsza wielka grupa, to specjalne farby chemiczne, pozwalające uzyskać wyrazisty natychmiastowy efekt od razu na kilka miesięcy.
Droższe i bardziej jakościowe farby zwyczajowo mają lepsze składniki i zamiast szkodzić wlosom będą je nawet odżywiać. Tańsze nie są jednak spisane na straty – należy natomiast pamiętać o tym, że przy dłuższym ich stosowaniu włosy mogą stać się słabsze z powodu obecności w składnikach mniej łagodnych i odżywiających komponentów.
Inna grupa to też farby chemiczne. Stworzono je jednak do bardziej wąskiego zakresu – odsiwiania. Mają przyjaźniejsze skórze składniki, chociaż efekt jest mniej trwały – zwyczajowo nie przekracza miesiąca. Z drugiej strony można to obrócić na ich korzyść – potencjalnie nadają się do regularnego użycia, by podtrzymać efekt przy niewielkiej szkodzie dla włosów.
W naszym sklepie możesz wybrać jakościowe farby i odsiwiacze, pasujące do twoich potrzeb i koloru włosów.
Ostatnia grupa to specjalne środki koloryzujące i różne środki naturalne, takie jak henna, basma, kawa, czy też łupiny orzecha włoskiego. Dają różne efekty co do wyrazistości i trwałości koloru, jednak najczęściej na raczej krótki okres, rzędu 1-2 tygodni.
Niewątpliwy plus tej grupy stanowi naturalność – omawianych produktów można używać często, by regularnie wzmacniać efekt.
Co mogę zrobić z kolorem mojej brody?
Tutaj masz cały artykuł ze wszystkimi szczegółami procesu farbowania brody: Farbowanie brody w domu. Czym i jak farbować brodę?
Skrócona lista wygląda następująco:
Z siwą brodą (fizjologicznie):
- odsiwiać (do powtarzania regularnie, bo efekt jest dość krótkotrwały)
- farbować (na naszym sklepie znajdziesz wiele farb; tu przykładowa w kolorze jasnego brązu – bez amoniaku, PPD, parabenów; nie zostawia też sztucznych, czerwonawych refleksów)
- używać naturalnych środków do koloryzacji (jeśli miałeś ciemne włosy)
Z siwą brodą (przedwcześnie):
- wyeliminować szkodliwe czynniki zewnętrzne i wprowadzić odpowiednią dietę (pierwszy punkt artykułu)
- odsiwiać (do powtarzania regularnie, bo efekt jest dość krótkotrwały)
- farbować (np. kolor medium brąz pozbawiony silikonów, parabenów, amoniaku i PPD)
- używać naturalnych środków do koloryzacji (jeśli miałeś ciemne włosy)
Z rudą (i każdą inną):
- używać naturalnych środków i płukanek do ciągłego użycia
- farbować (choćby na kolor ciemnego brązu)
Do odsiwiania i farbowania brody najlepiej kupować produkty jej dedykowane. Potem wystarczy postępować według wskazówek producenta.
Post scriptum
Nie zapominaj, że najważniejsze przy brodzie jest jej odpowiednie pielęgnowanie. Nic nie da taki sam kolor fryzury i brody, jeśli ta druga będzie w słabym stanie. Więc nieważne czy farbujesz, czy nie – dbaj o swoje włosy, bo ich stan jest ważniejszy niż kolor. Pomogą Ci w tym nasze produkty – te do pielęgnacji zarostu oraz do strzyżenia brody i wąsów.