Czy musisz farbować brodę?

Mężczyzna maluje brodę

Twoja broda pokrywa się siwizną? A może, podobnie do wielu mężczyzn, masz ją częściowo rudą? Czujesz się z tym źle i chcesz, aby ktoś powiedział Ci bezpośrednio „farbuj, bo wyglądasz jak idiota”? Tutaj tego nie przeczytasz. Ale też będziesz zadowolony.

W tym artykule:

 1. Skąd ta siwizna? Skąd ta rudość?
 2. Jakie produkty wybrać do farbowania?
 3. Co mogę zrobić z kolorem mojej brody?

Skąd ta siwizna? Skąd ta rudość?

Piłkarz z rudą brodą

Jeśli siwiejesz, to powodem tego jest zaburzenie funkcjonowania melanocytów. Melanocyty są komórkami, które produkują melaninę, czyli barwnik. Gdy osiada on na keratynowych włóknach włosa w odpowiedniej ilości, wówczas działa prawidłowo i widzimy dany kolor. Problem pojawia się, gdy barwnika brakuje lub jest go za mało. Wtedy zauważamy naturalny kolor keratyny – biały lub lekko beżowy, który na tle włosów z barwą daje wrażenie siwizny.

Siwienie może być fizjologiczne (zaczyna się ok. 30-stki, choć może też wcześniej) lub przedwczesne (przed 30-stką, ale są wyjątki).

Warto wiedzieć, że przedwczesne siwienie może być związane między innymi z dużym stresem czy wystawianiem się na zbyt dużą ilość promieni słonecznych, ale też braniem używek czy ubogą dietą. Jeśli jesteś po 30-stce i siwiejesz, to też zastanów się nad swoim trybem życia – a nuż złapało Cię przedwcześnie i jeszcze można to naprawić.

Rudawa broda to już cięższy kaliber. W dużym skrócie wszystko rozgrywa się o geny dominujące i recesywne. Kłopot jest taki, że wszystkie geny na siebie wpływają. W konsekwencji możesz odziedziczyć kolor włosów po swoich dalszych przodkach, niż rodzice czy dziadkowie.

Gen odpowiedzialny za rudość to zmutowany gen recesywny MC1R na 16 chromosomie. Żeby mieć jasną karnację i rude włosy trzeba otrzymać dwa takie geny. Dla rudej brody wystarczy tylko jeden, więc jest na to większa szansa, wobec czego na ulicach jest sporo mężczyzn z rudawymi refleksami, a stosunkowo mało rudych stricte.

P.S. Leo Messi też ma rudawą brodę 😉

Jakie produkty wybrać do farbowania?

Mężczyzna z rudą brodą

Skoro przekonałeś się już, że to, abstrahując od siwienia, sprawa czysto genetyczna, powinieneś teraz rozumieć, że w każdym wypadku potrzebujemy innego, indywidualnego podejścia. Zależy to głównie od tego, na ile duża jest różnica między odcieniami włosów na głowie i twarzy oraz jaki efekt końcowy chcemy uzyskać.

Ogólnie rzecz biorąc istnieje kilka rodzajów zabiegów, różnych co do szybkości efektu a jego trwałości. Tak też mamy wszelakie rodzaje farb i koloryzatorów, a także naturalnych produktów oraz środków wykazujących różny wpływ na strukturę włosa i skórę twarzy.

Pierwsza wielka grupa, to specjalne farby chemiczne, pozwalające uzyskać wyrazisty natychmiastowy efekt od razu na kilka miesięcy.

Droższe i bardziej jakościowe farby zwyczajowo mają lepsze składniki i zamiast szkodzić wlosom będą je nawet odżywiać. Tańsze nie są jednak spisane na straty – należy natomiast pamiętać o tym, że przy dłuższym ich stosowaniu włosy mogą stać się słabsze z powodu obecności w składnikach mniej łagodnych i odżywiających komponentów.

Inna grupa to też farby chemiczne. Stworzono je jednak do bardziej wąskiego zakresu – odsiwiania. Mają przyjaźniejsze skórze składniki, chociaż efekt jest mniej trwały – zwyczajowo nie przekracza miesiąca. Z drugiej strony można to obrócić na ich korzyść – potencjalnie nadają się do regularnego użycia, by podtrzymać efekt przy niewielkiej szkodzie dla włosów.

W naszym sklepie możesz wybrać jakościowe farby i odsiwiacze, pasujące do twoich potrzeb i koloru włosów.

Ostatnia grupa to specjalne środki koloryzujące i różne środki naturalne, takie jak basma, kawa, czy też łupiny orzecha włoskiego. Dają różne efekty co do wyrazistości i trwałości koloru, jednak najczęściej na raczej krótki okres, rzędu 1-2 tygodni.

Niewątpliwy plus tej grupy stanowi naturalność – omawianych produktów można używać często, by regularnie wzmacniać efekt.

Co mogę zrobić z kolorem mojej brody?

Męszczyzna rozczesuje olbrzymie wąsy

Z siwą brodą (fizjologicznie):

 • odsiwiać (do powtarzania regularnie, bo efekt jest dość krótkotrwały)
 • farbować (na naszym sklepie znajdziesz wiele farb; tu przykładowa w kolorze jasnego brązu – bez amoniaku, PPD, parabenów; nie zostawia też sztucznych, czerwonawych refleksów)
 • używać płukanki z łupin orzecha włoskiego (jeśli miałeś ciemne włosy)

Z siwą brodą (przedwcześnie):

 • wyeliminować szkodliwe czynniki zewnętrzne i wprowadzić odpowiednią dietę (pierwszy punkt artykułu)
 • odsiwiać (do powtarzania regularnie, bo efekt jest dość krótkotrwały)
 • farbować (np. kolor medium brąz pozbawiony silikonów, parabenów, amoniaku i PPD)
 • używać płukanki z łupin orzecha włoskiego (jeśli miałeś ciemne włosy)

Z rudą (i każdą inną):

 • używać naturalnych środków i płukanek do ciągłego użycia
 • farbować (choćby na kolor ciemnego brązu)

Do odsiwiania i farbowania brody najlepiej kupować produkty jej dedykowane. Potem wystarczy postępować według wskazówek producenta.

Instrukcja do przygotowania i wykorzystania płukanki z orzecha wygląda następująco:

 • wrzuć do wrzącej wody łupinki
 • gotujna małym ogniu przez 60-90 minut
 • odstaw całość do wystygnięcia
 • płukaj w niej wcześniej umytą i odżywioną brodę przez około 10 minut
 • po wszystkim warto nawilżyć skórę

Post scriptum

Nie zapominaj, że najważniejsze przy brodzie jest jej odpowiednie pielęgnowanie. Nic nie da taki sam kolor fryzury i brody, jeśli ta druga będzie w słabym stanie. Więc nieważne czy farbujesz, czy nie – dbaj o swoje włosy, bo ich stan jest ważniejszy niż kolor. Pomogą Ci w tym nasze produkty – te do pielęgnacji zarostu oraz do strzyżenia brody i wąsów.

Chcesz zarobić pieniądze w Internecie? Dołącz do naszego programu firmowego i zarabiaj razem z nami! Wystarczy udostępnić nasz link partnerski. To takie proste! Więcej szczegółów znajdziesz na stronie programu.

Chcesz otrzymywać produkty z naszej oferty za darmo? Zarejestruj się na naszej stronie i zbieraj punkty lojalnościowe, które możesz wymienić na dowolne produkty z naszego sklepu! Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *