Podstawowe zasady golenia brzytwą

Mężczyzna goli się brzytwą

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że golenie z pomocą brzytwy jest łatwe. Patrząc na to jak posługuje się nią profesjonalny barber, do tego ani razu nie raniąc klienta, możesz pomyśleć, że nie ma w tej sztuce nic trudnego. To jednak tylko wrażenie. Golenie się brzytwą samemu, bez żadnej wiedzy, jest wysiłkiem spisanym na straty. Nie martw się jednak – w tym artykule poznasz całą potrzebną Ci na początek wiedzę.

W tym artykule:

  1. Krok 1 – zakup brzytwy
  2. Krok 2 – odpowiednie przygotowanie
  3. Krok 3 – czas na użycie brzytwy
  4. Słowo na koniec

Krok 1 – zakup brzytwy

Brzytwa, pędzel i mydło do golenia

Na początek kup dobrą brzytwę. Obowiązkowe przyrządy do golenia to pędzel i mydło. Nie obejdziesz się także bez paska do ostrzenia brzytwy. Całkiem możliwe, że będziesz potrzebował plastrów do zaklejenia zacięć 😉 Spróbujemy jednak obejść się bez nich.

Golenie brzytwą dostarczy Ci masy przyjemnych odczuć oraz podniesie twoją samoocenę na wysoki poziom. Ponadto z czasem przekształci się w codzienny rytuał, który powinni respektować wszyscy domownicy, dosłownie przechodząc obok łazienki na palcach, gdy medytujesz z brzytwą w rękach.

A teraz bez żartów – po pierwszym razie zrozumiesz, że golić się jest naprawdę nietrudno i przyswoiłeś sobie proste zasady, dzięki którym proces ten stał się komfortowy, delikatny i bezpieczny.

Krok 2 – odpowiednie przygotowanie

Mężczyzna z wilgotnym ręcznikiem na twarzy

Najpierw, należy koniecznie przygotować skórę twarzy. Zarost zmiękcza się z pomocą ciepłej, ale nie gorącej wody. Jeszcze lepiej jest wykonać gorący kompres: namocz bawełniany ręcznik w gorącej wodzie i przyłóż na kilka minut do twarzy.

Następnie przychodzi czas na namydlenie zarostu. Do tego celu warto użyć specjalnego kremu do golenia. Za pomocą pędzla (pamiętaj – nowy trzeba zalać wrzącą woda!) jesteśmy w stanie wytworzyć z niego pianę ułatwiającą pracę brzytwie.

W kwestii pędzla trzeba wspomnieć, że oszczędzanie nie popłaca. Najlepszy będzie pędzel do golenia z sierści borsuka. Doświadczeni mistrzowie fryzjerstwa zalecają potrzymać nowy pędzel do golenia kilkanaście godzin w gęstym roztworze mydła gospodarczego.

Po dokładnym nałożeniu na twarz krem lub piankę odczekaj kilkanaście minut i pomyśl o czymś przyjemnym. Niech specjalne składniki „popracują” na Twoim zaroście.

Myjąc swoją brodę przed goleniem warto używać dedykowanych jej produktów, np. mydło do brody z naturalnymi składnikami wzbogacone o zapach rumu.

Krok 3 – czas na użycie brzytwy

Barber goli klienta brzytwą

Теraz rozpocznij golenie. Chwyć nóż brzytwy trzema palcami tak, aby znajdował się on w stosunku do skóry twarzy pod kątem 30º. Wolną ręką naciągnij skórę. Zwykłe golenie zaczyna się od policzków, gdzie zarost jest relatywnie miękki. Okolicę górnej wargi i podbródek goli się na końcu. Zarost jest na nich twardy i lepiej będzie, gdy krem do golenia lub mydło dłużej będzie na nim oddziaływać.

Na początku brzytwę należy prowadzić w kierunku wzrostu zarostu, a następnie – przeciw (tu uwaga – osoby z wrażliwą skórą mogą nie być w stanie golić się pod włos!). Ruchy powinny być jednolite i lekkie. W rogach górnej wargi brzytwę należy trzymać pionowo, ale nie pod kątem prostym, w przeciwnym razie można się skaleczyć. Brzytwa to przedmiot niebezpieczny i bardzo ostry – należy zawsze o tym pamiętać!

Jest jedna zasada – nigdy nie należy przesuwać brzytwy w kierunku ostrza, ale tylko pod pewnym kątem w stosunku do niego. Aby uniknąć zacięć, musisz stałe płukać ostrze pod gorącą wodą. Jeśli czujesz, że jakość golenia była słaba, a ostrzenie brzytwy nie pomaga, to może czas zmienić ostrze.

Brodacze, którym brzytwa służy do regulacji zarostu a nie golenia “na zero”, powinni pamiętać o nawilżeniu brody. Najlepiej użyć olejek do brody, zawierający choćby olej arganowy, witaminę E czy olej konopny, które wspólnie zadbają o stan Twojej skóry i grzywy.

Słowo na koniec

Jeśli wybrałeś golenie brzytwą, to wiedz, że jest ono najbardziej skutecznym sposobem dbania o swój zarost. Twarz będzie zawsze wyglądać na zadbaną i dokładnie wygoloną. “Bezpieczna brzytwa”, tj. maszynka, zajmuje w kategorii jakości golenia drugie miejsce, a zaszczytne trzecie miejsce przypadło popularnej obecnie golarce elektrycznej.

Chcesz zarobić pieniądze w Internecie? Dołącz do naszego programu firmowego i zarabiaj razem z nami! Wystarczy udostępnić nasz link partnerski. To takie proste! Więcej szczegółów znajdziesz na stronie programu.

Chcesz otrzymywać produkty z naszej oferty za darmo? Zarejestruj się na naszej stronie i zbieraj punkty lojalnościowe, które możesz wymienić na dowolne produkty z naszego sklepu! Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *