Włosy są wytworem skóry, który w coraz większym stopniu ulega nowym trendom modowym. Nic dziwnego – odpowiednia fryzura w ogromnej mierze przyczynia się do postrzegania nas przez innych ale także i przez siebie samych. W miarę upływu lat ludzie chętniej dbają o swoje ciało i włosy, ponieważ pragną czuć się w nich jak najlepiej.
Warto jednak zwracać uwagę na skład poszczególnych kosmetyków. Szeroki wachlarz wyboru produktów wiąże się z dostępnością kosmetyków zarówno wysokiej, średniej ale również i niskiej jakości. Nie zawsze jednak niska cena oznacza gorszy produkt. Zwykle bowiem wiąże się po prostu z krótszym składem a co za tym idzie w takim kosmetyku użytych jest mniej niekorzystnych dla skóry ulepszaczy i substancji zapachowych. Mimo wciąż utrzymującego się gdzieniegdzie przekonania, o tym że stosowanie odżywek do włosów jest niemęskie to coraz więcej mężczyzn, ceniąc sobie niezależność, poznaje zalety korzystania z tego rodzaju kosmetyków.
W tym artykule:
- Wybór odpowiedniego kosmetyku
- Dopasowanie odżywki do rodzaju i potrzeb włosów
- Porowatość włosów
- Rodzaje włosów i zastosowanie odżywki
- Podsumowanie
Wybór odpowiedniego kosmetyku
Odżywki do włosów dla mężczyzn wyróżniają się na drogeryjnych półkach swym designem, a więc masywnością, wyrazistością i ciemniejszą kolorystyką, aby przykuć spojrzenie panów, poszukujących dla siebie preparatu wśród masowej ilości odżywek dla pań. Nie tylko opakowania tych kosmetyków różnią się swym wyglądem zależnie od płci odbiorców, lecz co bardzo istotne składem. Włosy kobiet i mężczyzn delikatnie różnią się od siebie budową, grubością oraz stylizacją. Sam szampon nie wystarcza, bowiem służy on jedynie do oczyszczania skóry głowy z łoju, kurzu i bakterii. Sam w sobie nie nadaje blasku czy miękkości, nie sprawia by włosy stały się podatne na układanie. Niezbędne do uzyskania satysfakcjonującego wyglądu włosów jest posiadanie i umiejętne stosowanie odpowiedniej odżywki. Wyróżnić można odżywki „bez spłukiwania”, których zastosowanie polega na wmasowaniu preparatu we włosy, bez konieczności spłukiwania wodą, zgodnie z zaleceniami producenta (w przeciwnym razie, nie przynosiłaby żadnych efektów), a także odżywki wymagające usunięcia ich z włosów po odczekaniu czasu zalecanego, podczas którego najcenniejsze składniki wsiąkną w strukturę włosów, czyniąc je silniejszymi, zdrowszymi i pełniejszymi blasku.
Dopasowanie odżywki do rodzaju i potrzeb włosów
Głównym kryterium wyboru odżywki jest dopasowanie jej do rodzaju i potrzeb włosów, które należy starannie zaobserwować. Mężczyźni najczęściej udają się do drogerii w poszukiwaniu tego rodzaju kosmetyku, dopiero gdy zauważają znaczne przerzedzenie się włosów. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po odżywkę zawierającą konopie, czyli jeden z najpopularniejszych kosmetycznych dodatków. Produkt taki będzie odżywiał, regenerował oraz wzmacniał włosy dzięki zawartości kwasów tłuszczowych (omega-6 i omega-3), składników mineralnych czy witamin.
Włosy silnie zniszczone, suche, łamiące się potrzebują silnego odżywienia, które mogą uzyskać za sprawą odżywki nawilżającej zawierającej w swym składzie kawę czy aloes. Tłuszcz znajdujący się w kawie wygładza strukturę włosa oraz mocno nawilża, natomiast aloes dodatkowo nabłyszcza, wzmacnia cebulki, stymuluje wzrost mocnych włosów, przeciwdziała ich elektryzowaniu.
Włosy ze skłonnościami do przetłuszczania potrafią solidnie uprzykrzyć życie. Mycie nawet krótkich włosów tuż przed wyjściem z domu może być mocno uporczywe, tym bardziej gdy nagła sytuacja spowoduje, że nie jesteśmy w stanie tego zrobić, a musimy szybko gdzieś wyjść. Najbardziej skuteczną metodą jest regularne stosowanie lekkiej odżywki, zawierającej składniki roślinne takie jak: pokrzywa, aloes, nagietek, szałwia, cytryna, lawenda, rozmaryn czy rumianek. Unikać należy silikonów, tłustych emolientów i parafiny oraz dużych ilości olejów roślinnych, aby te nie obciążyły włosów. W przypadku włosów przetłuszczających się warto poszukać produktów z możliwie najkrótszym składem. W kryzysowej, nagłej sytuacji ratować się można suchym szamponem dostępnym w drogeriach, który ułatwi zatuszowanie przetłuszczonych włosów tuż przed wyjściem z domu. Nie jest on jednak zamiennikiem porządnego mycia skóry głowy.
Posiadacze twardych, suchych kosmyków skarżący się na kłopoty z układaniem włosów, nawet tych krótkich, powinni zakupić produkt odżywiający, posiadający w swym składzie miód. Składnik ten posiada właściwości zmiękczające oraz nawilżające, dzięki czemu stają się one bardziej podatne na stylizowanie. Nie jest wskazane nakładać miodu naturalnego stosowanego w kuchni. Lepszą opcją jest skorzystanie z gotowego preparatu, gdyż nie narażamy włosów na posklejanie, zniszczenie czy przeciążenie.
Porowatość włosów
Drugim kryterium, według którego wskazane byłoby dobierać preparaty do włosów, jest ich porowatość. Porowatość określa naturalny stopień rozchylenia łusek włosa, na który można wpłynąć odpowiednio dobranymi preparatami i ich umiejętnym regularnym stosowaniem. Wyróżniamy porowatość niską, średnią oraz wysoką. W przypadku, gdy nie potrafimy sami określić porowatości naszych włosów, naprzeciw wychodzą nam ogólnodostępne strony internetowe, na których można przeprowadzić taki test. Polega on na przeanalizowaniu pytań dotyczących włosów – między innymi ich rodzaju, stylizacji, rozczesywania, farbowania, reakcji na warunki atmosferyczne oraz zaznaczeniu odpowiedzi jak najbardziej zgodnych z własnymi obserwacjami, następnie otrzymujemy wynik, jaką porowatość prawdopodobnie mają posiadane przez nas włosy. Drugim sposobem jest konsultacja fryzjerska. Istnieją spore ułatwienia dla osób nie potrafiących składu produktu dopasować do włosa – producenci coraz częściej skłaniają się do umieszczania na opakowaniach informacji do jakiej porowatości włosa przeznaczony jest preparat.
Rodzaje włosów i zastosowanie odżywki
Włosy niskoporowate, to te do których uzyskania dąży większość włosomaniaków czy włosomaniaczek. Jest to najmniej wymagający typ włosów pod kątem pielęgnacji. Są to włosy naturalnie gładkie, sypkie, błyszczące, na skutek niewielkiego stopnia rozchylenia łusek. Niestety, łatwo je przeciążyć i doprowadzić do utraty objętości. Do pielęgnacji warto stosować kosmetyki zawierające zioła czy glinki, regulujące wydzielanie serum i wchłaniające jego nadmiar, aby włosy dłużej zostawały świeże i podbite u nasady.
Włosy średnioporowate to najpopularniejszy typ. Charakteryzują się średnim stopniem rozchylenia łusek – bywają osłabione, brakuje im blasku i nawilżenia, puszą się w deszczu lub od nadmiaru wilgoci w powietrzu, mogą być podatne na łamanie i rozdwajanie, schną najdłużej ze wszystkich typów. Odpowiednia pielęgnacja umożliwi uzyskanie miękkości i blasku włosów niskoporowatych, bez problemu z objętością! Do tego celu warto rozpocząć przygodę z pielęgnacją utrzymującą równowagę PEH. Trzy składniki: proteiny, emolienty i humektanty powinny być dostarczane włosom zgodnie z ich aktualnymi potrzebami. Taka pielęgnacja powinna opierać się głównie na obserwacji własnej włosów, wyciąganiu wniosków, notowaniu użytych specyfików i modyfikowaniu kolejności ich stosowania, aż do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu.
Włosy wysokoporowate cechuje najwyższy stopień rozchylenia łusek, przez co bywają szorstkie w dotyku, widocznie przesuszone, matowe, kruche, puszą się i rozdwajają, sprawiają wrażenie zniszczonych. Najczęściej są to włosy farbowane, mocno rozjaśniane. Posiadacze tego typu włosów mają najtrudniejszą drogę do osiągnięcia miękkości, blasku. Wymagają one zaawansowanej, dokładnie dopasowanej pielęgnacji – włosy powinny być myte metodą OMO (odżywka – mycie – odżywka) oraz regularnie olejowane. Na tego rodzaju włosy szczególnie źle wpływają wysokie temperatury.
Gdy już przeszliśmy najtrudniejszy krok (wybór odpowiedniej odżywki), warto umieć ją poprawnie zastosować. Po umyciu skóry głowy na dłoń nanosimy ilość preparatu dostosowaną do długości włosów, tak aby odżywka mogła pokryć ich kosmyki na długości, a następnie nanosimy na wilgotne włosy bez wcierania w skórę głowy. Do dokładniejszego rozprowadzenia preparatu można posłużyć się szczotką. Odczekujemy tyle, ile zaleca producent, a następnie dokładnie spłukujemy pod bieżącą wodą. Osuszamy bawełnianą koszulką lub delikatnym ręcznikiem przykładając go do włosów bez szorowania (mokre włosy są szczególnie podatne na uszkodzenia!). Na koniec w miarę możliwości wskazane jest suszenie włosów w sposób naturalny, bez użycia ciepła.
Podsumowanie
Podsumowując, aby odpowiednio dobrać odżywkę do włosów należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań odnośnie ich wyglądu i stanu. W oparciu o informacje na temat stosowanych w odżywkach składników wybierzmy taki kosmetyk, który pozwoli sprostać najbardziej wymagającym włosom. Czytajmy składy, analizujmy i porównujmy. Powodzenia!