Jak skutecznie czyścić kartacz do brody, szczotkę i grzebień?

Kartacze do brody

Kobiety patrzą na Twoją brodą z podziwem i zachwytem? Nic dziwnego. Twojej brody z pewnością również zazdrości Ci niejeden mężczyzna, ale jedynie inny brodacz zrozumie,  jak dużo pielęgnacji wymaga piękna broda. Co ważne: wszelkie akcesoria do czesania brody również wymagają naszej uwagi oraz zabiegów pielęgnacyjnych, żeby utrzymać je w czystości. Nie chcemy przecież, żeby zanieczyszczenia dostawały się w okolice naszej twarzy. W naszym artykule znajdziesz wszelkie informacje, w jaki sposób prawidłowo czyścić kartacz do brody, szczotkę do brody z dzika, oraz jak czyścić grzebień do brody. Zapraszamy do lektury!

W tym artykule:

  1. Dlaczego należy regularnie czyścić  kartacz do brody?
  2. W jaki sposób, jak czyścić kartacz do brody?
  3. Jak czyścić kartacz z poduszką pneumatyczną?
  4. Czyszczenie kartacza — o czym jeszcze musimy pamiętać?
  5. Jak czyścić szczotkę z dzika, drewniany grzebień, grzebień karbonowy, grzebień metalowy?

Dlaczego należy regularnie czyścić  kartacz do brody?

Mini kartacz do brody

Kartacz to specjalistyczna szczotka do brody, na której mogą osadzać się fragmenty złuszczonego naskórka oraz kurz czy też inne zanieczyszczenia.  Jak wszystkie akcesoria do brody, wymaga regularnego oraz dokładnego czyszczenia. W przypadku, kiedy zaniechamy tego procesu, może to sprawić, że pojawią się nieprzyjemne problemy skórne. Zaniedbana, brudna szczotka nie jest w stanie również prawidłowo pełnić swojej funkcji oraz szybciej podlega zużyciu. To istotne, żeby czyszczenie akcesoriów do pielęgnacji brody oraz akcesoriów do włosów weszło nam w nawyk.

W jaki sposób, jak czyścić kartacz do brody?

Kartacz, olejek i mydło do brody

Istnieje kilka sposobów na to, jak możemy skutecznie wyczyścić kartacz do brody. Jedną z metod jest tak zwane czyszczenie „na sucho”. Polega ono na: 

  1. Regularnym czyszczeniu kartacza za pomocą własnej dłoni. Żeby to zrobić, wystarczy suchą i czystą dłonią wyjąć wszystkie włosy, które zalegają między włosiem szczotki. W przypadku trudno dostępnych miejsc można posłużyć się grzebieniem, pincetą,  a nawet specjalistycznymi grabkami do czyszczenia szczotek: takie grabki są do zakupienia w drogeriach. 
  2.  Ocieraniu kartacza o kartacz w celu usunięcia pozostałości kurzu i naskórka. 
  3. Wyczesaniu resztek włosów z kartacza za pomocą grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami.

I gotowe! Drugą metodą proponowaną przez nas jest czyszczenie kartacza za pomocą wody. Oto kroki, które trzeba wykonać:

  1. Dokładne wyczesanie kartacza.
  2. Napełnienie miski wodą z dodatkiem mydła do brody lub szamponu do brody. To ważne, żeby środki myjące były delikatne i nadawały się również do kontaktu ze skórą i brodą. Nie możemy używać silnych detergentów, żeby nie wysuszyć włosia oraz uniknąć jego wykruszania. 
  3. Delikatne zanurzenie kartacza w misce z wodą bez moczenia jego trzonu. Zawilgocony trzon może łatwo ulec napuchnięciu lub zniszczeniu.
  4. Wysuszenie kartacza szczeciną w dół, żeby wilgoć nie spływała na trzonek. 
  5. Wmasowanie odrobiny olejku do brody w szczecinę szczotki już po wyschnięciu.

Przy takiej pielęgnacji szczotka do brody posłuży nam bardzo długo. Oczywiście, prezentowane przez nas metody można delikatnie modyfikować i np. użyć zamiast olejku do brody odrobiny oliwy z oliwek czy innego oleju jadalnego. 

Istnieje jeszcze trzecia skuteczna, bardzo prosta metoda czyszczenia kartacza do brody. Jest to również metoda czyszczenia „na sucho”. Polega ona na tym, że obracamy kartacz włosiem w dół oraz ostukujemy go, żeby wytrząsnąć zalegający w szczotce kurz oraz brud. Jest to metoda bardzo szybka i polecana do częstego stosowania. 

Jak czyścić kartacz z poduszką pneumatyczną?

Kartacz Zew for men

Niektóre kartacze są wyposażone w poduszkę pneumatyczną dla lepszego osadzenia się włosia w trzonie szczotki i większego dopasowania do kształtu twarzy w trakcie czesania brody. Ta konstrukcja szczotki sprawia jednak, że wymaga ona od nas dużo większej ostrożności podczas czyszczenia. Nie możemy dopuścić, żeby pod poduszkę pneumatyczną dostała się woda, bo kiedy tak się stanie, będzie tam zalegać oraz może uszkodzić poduszkę, trzon jak i włosie szczotki. Czego musimy unikać?

  • Zadbajmy o to, by kartacz nie znajdował się zbyt długo pod wodą. Trzon jest impregnowany, ale to nie powoduje, że w 100% jest odporny na działanie wody.  Drewno może szybko ulec uszkodzeniu.
  • Nie myjmy kartacza zbyt często, na przykład co kilka dni. Naturalne, impregnowane drewno, z którego wykonany jest kartacz, nie lubi wilgoci. Zbyt częste moczenie drewna spowoduje rozklejenie oraz rozwarstwienie szczotki.
  • Nie używajmy silnych detergentów. Pamiętajmy, żeby nie stosować mydła oraz żelu do ciała lub szamponu do włosów. Silne preparaty mogą zniszczyć naturalne włosie.
  • Do mycia nie używajmy nigdy wrzątku ani zbyt ciepłej wody. Najlepsza będzie delikatnie ciepła woda. 
  • Unikajmy także suszenia gorącym powietrzem z suszarki elektrycznej oraz korzystania z silnych chemicznych środków czyszczących. 

Kartacz wyposażony w poduszkę pneumatyczną czyśćmy najlepiej opisanymi w poprzednim akapicie metodami  „na sucho” lub z wykorzystaniem alkoholu izopropylonowego. To bardzo ważne, żeby użyć akurat tego rodzaju alkoholu, a nie np. spirytusu, który może okazać się zbyt mocny oraz przesuszyć szczecinę.  Na czym polega metoda czyszczenia sztoki do brody z dzika  z wykorzystaniem alkoholu izopropylonowego? Oto skuteczny plan czyszczenia:

  1. Dokładnie usunięcie reszek włosów i brudu za pomocą grzebienia, dłoni, czyścika czy innej szczotki. 
  2. Napełnienie miski ciepłą wodą z dodatkiem mydła lub szamponu do brody.
  3. Delikatne i ostrożne zanurzenie włosia kartacza w wodzie bez moczenia poduszki oraz trzonu szczotki połączone z myciem włosia.
  4. Nasączenie alkoholem izopropylenowym patyczka higienicznego oraz z jego pomocą czyszczenie przestrzeni pomiędzy włosiem szczotki. To pomoże usunąć wszystkie bakterie i zanieczyszczenia. 
  5. Pozostawienie kartacza do wyschnięcia włosiem w dół.  Nie pocierajmy włosia kartacza ręcznikiem ani nie suszmy jej suszarką do włosów! 
  6. Po całkowitym wysuszeniu szczotki, zastosowanie kropelki naturalnego oleju w celu zabezpieczenia szczeciny. 

 Ta metoda to prawdziwe SPA dla Twojego kartacza. 

Czyszczenie kartacza — o czym jeszcze musimy pamiętać?

Kartacze na ręczniku

Szczotka do brody z dzika, kartacz musi wyschnąć naturalnie. Zatem kartacz można wystawić na świeże powietrze, co pozwoli mu szybciej pozbyć się nadmiaru wody i wyschnąć. Możemy umieścić go także w procesie schnięcia na gąbce, która szybko będzie wchłaniała całą wilgoć z niego. Zamiast gąbki możemy użyć także ręcznika, a nawet złożonego jednorazowego ręczniczka papierowego. Zwróćmy uwagę również na sposób przechowywania naszej szczotki do brody. Pamiętajmy, żeby zawsze przechowywać kartacz włosiem do dołu oraz w suchych pomieszczeniach. Trzymając szczotkę włosem do dołu, unikniemy zbierania się na niego kurzu i brudu. Kartacz, szczotkę do brody z dzika musimy czyścić regularnie, minimum  raz do dwóch razy  na miesiąc. Dobre jest również korzystać z różnych metod czyszczenia w zależności od stopnia zabrudzenia kartaczy lub szczotek.  Metody czyszczenia „na sucho”  możemy stosować naprzemiennie z metodami wykorzystującymi do czyszczenia wodę lub alkohol izopropylenowy.

Jak czyścić szczotkę z dzika, drewniany grzebień, grzebień karbonowy, grzebień metalowy?

Kartacze i grzebienie

Wielu z nas posiada nie tylko ulubiony kartacz, ale również specjalistyczne grzebienie i szczotki z przeznaczeniem do dbania o brodę. To bardzo ważne, żeby zachowywać higienę i przeprowadzać regularne czyszczenie wszystkich przyrządów używanych do pielęgnacji brody. Nie chcemy przecież, żeby w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych do naszej brody dostawały się zanieczyszczenia, drobnoustroje, kurz, które osadza się na przyrządach do modelowania i czesania. Drewniany grzebień, grzebień karbonowy, grzebień metalowy, szczotkę z dzika możemy czyścić, używając to tego przyrządów oraz środków, jakich będziemy używać w przypadku czyszczenia kartacza. Analogicznie stosujmy również te same zasady pielęgnacji akcesoriów. Nie poddawajmy ich długiemu działaniu wilgoci, dezynfekujmy z pomocą odpowiedniego alkoholu, impregnujmy, korzystając z posiadanych przez nas olejków do brody. Pamiętajmy, że chodzi tu nie tylko o aspekt wizualny, ale również o nasze bezpieczeństwo i zdrowie: jedynie czyste akcesoria do brody zapewnią nam bezpieczną pielęgnację, bez narażenia nas na nieprzyjemne problemy skórne. 

Chcesz zarobić pieniądze w Internecie? Dołącz do naszego programu firmowego i zarabiaj razem z nami! Wystarczy udostępnić nasz link partnerski. To takie proste! Więcej szczegółów znajdziesz na stronie programu.

Chcesz otrzymywać produkty z naszej oferty za darmo? Zarejestruj się na naszej stronie i zbieraj punkty lojalnościowe, które możesz wymienić na dowolne produkty z naszego sklepu! Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *