Olejki i balsamy do brody – czy warto kupować?

Olejek i balsam do brody

Brodacze w dzisiejszych czasach mają trudne zadanie. Oprócz negatywnie wpływających na zarost czynników zewnętrznych, takich jak chociażby spaliny czy powszechne w lato klimatyzacje, muszą oni się też mierzyć z dużą ilością stresu w codziennym, pędzącym życiu. Można jednak sobie pomóc – od czego w końcu są odpowiednie kosmetyki? Szukasz sposobów na wzmocnienie swojej brody? Olejki i balsamy na pewno Ci pomogą!

W tym artykule:

  1. Olejki do brody
  2. Balsamy do brody
  3. Balsam vs olej – co lepsze?
  4. Jak stosować oba preparaty razem?
  5. Odpowiedź na tytułowe pytanie

Olejki do brody

Mężczyzna kapie olejem na brodę

Krótka charakterystyka

Olejki do brody to oleiste substancje o właściwościach prozdrowotnych oraz zapachowych. Od wielu lat stanowią jedne z najpopularniejszych kosmetyków dla brodaczy. Nic dziwnego – zapewniają świetne odżywienie i nawilżenie zarówno włosów jak i skóry. Jest ona niezwykle ważna, bo w końcu to w niej znajdują się mieszki włosowe, a więc jej stan bezpośrednio wpływa na jakość zarostu.
Rynek obfituje dziś w ogromne ilości olejków do brody o przeróżnych zapachach. Możesz dostosować je w zależności od preferencji, używanych do tej pory perfum, sytuacji, pory roku. Każdy napewno znajdzie coś dla siebie – a warto poszukać, bo własna, dobra „zapachowa” wizytówka potrafi istotnie podnieść pewność siebie i atrakcyjność. Brzmi błaho i populistycznie? To zastanów się – wolałbyś jako kobieta rozmawiać z mężczyzną o pięknie pachnącym zaroście czy takim miałkim, nijakim?
Kolejną ogromną zaletę olejów stanowi pomoc w układaniu brody. Jak są w stanie nas wesprzeć? Za pomocą zmiękczenia zarostu. Spowoduje to zarówno o wiele przyjemniejszy dotyk, jak i ułatwi układanie za pomocą np. balsamu woskowego. Dodatkowo warto wspomnieć o blasku – jeśli Twoja broda cierpi na matowość, dobry olej powinien dodać jej nieco życia. Trzeba też napomknąć, że wbrew obiegowej opinii olejek nie wyprostuje włosów. Po prostu włosy odżywione nie będą się tak skręcać jak ich zaniedbani odpowiednicy.

Jak wybrać dobry olej do brody?

Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, choć wszystko i tak będzie sprowadzać się do metody prób i błędów. Nie bój się wobec tego eksperymentować.

Gęstość

Na rynku możemy znaleźć dwa rodzaje olejów – te gęstsze i te rzadsze. Jeśli po naciśnięciu pipety kropla spada po ok 3-4 sekundach wówczas mamy do czynienia z gęstym olejem. Zapewni on większy połysk i bardziej obciąży brodę, będzie też bardziej tłusty. Jeśli więc wolisz lżejsze produkty, zastanów się nad olejami rzadszymi – wchłoną się szybciej i będą dyskretniejsze.

Mężczyzna kapie olejem na dłoń

Pojemność

Oczywiście – za dobry jakościowo olej do brody trzeba trochę zapłacić, ale nie obawiaj się. Produkty tego typu są bardzo wydajne i wystarczą na długo. Mamy jednak pewną radę – nie kupuj od razu dużych pojemności, choćby oferta była tego warta, o ile nie znasz danego zapachu. Lepiej postaw na kilka małych buteleczek o różnych aromatach i dopiero gdy poznasz różne, postaw na większe objętości. To pozwoli zaoszczędzić sobie konieczności używania źle pachnących dla Ciebie olejów na siłę.

Skład

W kwestii składu, jak w przypadku większości kosmetyków, należy zwracać baczną uwagę na kwestię SLS czy parabenów. Uważaj również na wszelkie alergeny – nieraz można spotkać choćby olej orzechowy, którego obecność dla alergika może być opłakana w skutkach. Obecnie na rynku są oleje bezzapachowe, bez jakichkolwiek uczulających dodatków i alergenów.

Zapach

Najlepiej by współgrał z zapachami, które nosisz na sobie na co dzień. Porównaj więc zapach olejku do brody z aromatem swoich perfum – nie powinny się one „gryźć”, a raczej sprzyjać sobie i się uzupełniać. W lato dobrze byłoby postawić na odświeżające nuty, a w zimę na nieco cięższe. Podobnie z porami dnia – sensownym wydaje się stosowanie nieco lżejszych zapachów za dnia, a na wieczorowe okazje tych mocniejszych, aczkolwiek wszystko zależy od preferencji.

Stan Twojego zarostu

Twoja broda jest maksymalnie przesuszona i sypie się z niej łupież? Wybierz olejki o mocniejszych właściwościach nawilżających. Masz dużo wyprysków? Postaw na przeciwzapalne olejki. A może się przetłuszcza? Wówczas zdecyduj się albo na lżejszy olej, albo, jeśli przyczyną przetłuszczenia jest reakcja organizmu na przesuszenie, ponownie – te mocno nawilżające.

Jak używać oleju?

Najlepiej po umyciu brody i jej wyschnięciu, by nie miał on problemu z barierą sebum (brudna broda) czy też wilgotnością (niedokładnie wysuszona). Następnie należy nanieść kilka kropel na dłoń i porządnie wmasować w skórę oraz włosy. Możesz robić to codziennie, a nawet kilka razy dziennie, o ile nie spowoduje to przetłuszczenia.

Właściwości olejków stosowanych w olejach do brody

Olej kokosowy

Nawilża skórę, dezynfekuje ją oraz działa antybakteryjnie. Dobrze wpływa zarówno na włosy, jak i na skalp.

Olej arganowy

Obfituje w kwasy tłuszczowe i witaminę E. Nawilża włosy, skórę, zmniejsza podrażnienia, suchość i świąd. Łatwo i szybko się wchłania.

Olej jojoba

Funkcja regulacyjna dla sebum, utrzymuje dobry stan nawilżenia i elastyczności skóry. Pomaga w jej zregenerowaniu się. Zawiera mnogość witamin.

Olej ze słodkich migdałów

Funkcja nawilżająca dla skóry i włosów. Zmiękcza zarost oraz daje mu blask. Może być stosowany przez alergików.

Olej awokado

Świetnie nawilża, chroni przed promieniowaniem UV, łagodzi stany zapalne i świąd skóry.

Olej konopny

Chroni, działa przeciwzapalnie i łagodząco, podobnie jak olej z awokado chroni przed UV

Olejki eteryczne

Zapewniają piękny, utrzymujący się na długo zapach, a część z nich wykazuje także działanie prozdrowotne.

Balsamy do brody

Mężczyzna pokazuje otwartą puszkę

Krótka charakterystyka

Na rynku są obecne różne balsamy. Mamy do wyboru balsamy o cechach pielęgnujących – w tej kategorii znajdziemy stałe oraz płynne – i o cechach modelujących – tu mamy do czynienia z balsamami woskowymi i woskami (nie są to stricte balsamy ale warto o nich wspomnieć). Każdy z nich różni się nieco od siebie i nie można powiedzieć, który jest lepszy, a który gorszy.

Balsamy płynne

Stosunkowo lekkie produkty, mające na celu głównie nawilżyć i odżywić brodę oraz skórę pod nią. Wchłaniają się dość szybko i nie obciążają aż tak jak wersje stałe, wobec czego osoby nielubiące tłustej konsystencji powinny się z nimi zaznajomić. Z tego też powodu płynne balsamy do brody mogą stanowić dobrą alternatywę dla olejków. Co ważne są sensowne nawet dla krótkich, już pół centymetrowych zarostów, dzięki czemu możemy wspierać się odżywczymi funkcjami balsamu od samego początku procesu hodowania brody.

Balsamy stałe

Są cięższe niż balsamy płynne, wobec czego nawilżają brodę na dużo dłużej aniżeli wcześniej wymieniona kategoria tudzież olejki. Przed użyciem należy rozetrzeć balsam w palcach. Pozwoli to na dokładne pokrycie brody i skalpu. Dzięki ich konsystencji będziesz też w stanie w pewnym stopniu ułożyć swój zarost, ale nie jest to główna funkcja stałego balsamu do brody, więc nie oczekuj holdu na poziomie wosku.

Balsamy woskowe

To właśnie ten rodzaj balsamów do brody jest przeznaczony do jej stylizacji. Pozwoli również ją nawilżyć i odżywić. Zawarty w nich pszczeli wosk wymusi na Tobie więcej pracy przed nałożeniem specyfiku niż w przypadku balsamów stałych, ale efekt będzie tego warty!

Woski

Jedyną funkcją tych kosmetyków jest ułożenie zarostu, toteż niezbędne okaże się wprowadzenie do codziennej pielęgnacji działań odżywiających i nawilżających. Przed zastosowaniem wosku musisz solidnie go rozgrzać, a podczas stylizacji uważać, by nie uzyskać efektu przetłuszczenia.

Jak wybrać dobry balsam?

Opierając się przede wszystkim na składzie. Nie powinny się tam znajdować sztuczne substancje. Stawiaj na naturalne. Wybieraj balsamy bez olejów mineralnych, parabenów, silikonów i wszelkich innych podejrzanych składników jeśli Twoja broda jest Ci miła. W końcu chyba nie chciałbyś mieć problemów pokroju wyprysków, łupieżu czy alergii…
Tak też w dobrej jakości balsamie na pewno znajdziemy masło shea lub masło kakaowe. Dadzą one Twojej skórze gładkość, sprężystość, zregenerują zarówno ją, jak i włosy. Złagodzą również podrażnienia, a także będą stanowić tarcze przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Innym wartym omówienia składnikiem jest wosk pszczeli, niezbędny przy woskach i balsamach woskowych. To dzięki niemu będziesz w stanie okiełznać swój zarost. Wspomoże go on też pod kątem zdrowotnym, a także, co bardzo ważne, uchroni przed wszystkim tym, co czyha na Ciebie podczas codziennych trudów. Ciekawostkę stanowią preparaty z lanoliną. To wosk naturalnie pokrywający owczą wełnę. Stosuje się je wtedy, gdy broda jest bardzo trudna do okiełznania.
Dalej będą różnej maści olejki. Tak jak w przypadku olejów do brody pełnią one zarówno funkcje kosmetyczne, jak i odżywiające oraz zapachowe. Celuj w produkty z olejem arganowym, migdałowym czy też Jojoba.

Balsam vs olej – co lepsze?

Mężczyzna trzyma rękę na brodzie


Chyba wiesz już, że taka konfrontacja musi skończyć się jedną odpowiedzią – ani jeden, ani drugi. Oba mają nieco inne przeznaczenia, stosuje się je w nieco innych celach, a nierzadko pełnią wobec siebie funkcję uzupełniającą.
Tak więc stosując balsamy, a szczególnie te mniej odżywiające, czyli woskowe oraz woski stricte, na pewno warto będzie sięgnąć po olej. Taki mix da Ci zarówno możliwość porządnego ułożenia zarostu, a jednocześnie możesz liczyć na zalety prozdrowotne.
Jeśli jednak możesz wybrać tylko jeden produkt, być może lepiej będzie skierować się ku olejom do brody. Są bardzo uniwersalne, zadbają świetnie o Twoje zdrowie oraz nadadzą piękny zapach, a także sprawią, że Twój zarost uzyska blask i będzie Ci go prościej ułożyć.

Jak stosować oba preparaty razem?

Mężczyzna nakłada krem na policzek

Łączenie obu produktów jest świetnym pomysłem. Pozwoli to na połączenie ich zalet i spokojnie – nie spowoduje, że cokolwiek stracicie. Grunt jednak to robić to dobrze. Oto pomysły.

Dla balsamu stałego + olejku

Ciekawą opcją wydaje się połączenie w dłoni oleju z balsamem, a następnie wsmarowanie takiej mieszanki w brodę z dojściem do skóry.

Dla balsamu woskowego + olejku

Po umyciu i wysuszeniu brody aplikujemy na nią olejek i czekamy do wchłonięcia. Następnie nakładamy balsam woskowy i stylizujemy zarost.

Odpowiedź na tytułowe pytanie

Mężczyzna nakłada balsam na zarost

Czy warto kupować produkty tego typu? Oczywiście że warto. Należy zdać sobie jednak sprawę, że jest to inwestycja w swój wizerunek oraz zdrowie i nie warto oszczędzać na tym za wszelką cenę. Dobrze jest szukać okazji, ale nigdy kosztem jakości, bo może nam przyjść zapłacić dwa albo nawet więcej razy za swój błąd.

Chcesz zarobić pieniądze w Internecie? Dołącz do naszego programu firmowego i zarabiaj razem z nami! Wystarczy udostępnić nasz link partnerski. To takie proste! Więcej szczegółów znajdziesz na stronie programu.

Chcesz otrzymywać produkty z naszej oferty za darmo? Zarejestruj się na naszej stronie i zbieraj punkty lojalnościowe, które możesz wymienić na dowolne produkty z naszego sklepu! Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *