Czasy, gdy mężczyźnie wystarczyło szare mydło i maszynka minęły bezpowrotnie – i bardzo dobrze! Wygląd potrafi bowiem powiedzieć bardzo dużo o człowieku, a jako, że twarz to jedna z pierwszych (jak nie pierwsza) część ciała ku której kieruje się nasz wzrok, dobrze jest o nią należycie zadbać. Jak więc pielęgnować męską twarz?
W tym artykule:
- Męska skóra ma swoje potrzeby
- Jaki masz typ skóry?
- Schemat działania w dbaniu o męską twarz
- Co jeszcze można zrobić by zadbać o męską twarz?
- Wskazówki dla brodaczy
Męska skóra ma swoje potrzeby
Nasz wywód zaczniemy od krótkiego streszczenia specyfiki męskiej skóry, które rozwiniemy w następnych akapitach. Tak też jako faceci mamy:
- mniejsze tempo gojenia ran niż kobiety
- większą podatność na uszkodzenia wywołane promieniowaniem UV
- zwiększone wydzielanie sebum
- grubszą skórę
- większe ryzyko złapania różnych infekcji
Wskazane punkty dość klarownie ilustrują, że mężczyźni muszą porządnie zadbać o swoją twarz i resztę części ciała.
Jaki masz typ skóry?
Warto spróbować zdefiniować typ swojej skóry zanim podejmiemy konkretne działania w kierunku dbania o swoją twarz. Tak też możemy wyróżnić skórę:
- suchą – typowe objawy posiadania takiego typu skóry to świąd, swędzenie oraz łuszczenie się jej; w poważniejszych przypadkach może dochodzić nawet do krwawienia
- tłustą – nadmierna produkcja sebum sprawia, że nasza skóra staje się tłusta i błyszcząca; uwaga – czasem przetłuszczenie skóry może być związane z jej przesuszeniem jako reakcja obronna organizmu
- mieszaną – ma w sobie cechy skóry suchej oraz tłustej (niektóre obszary mają jeden typ, a inne drugi)
- wrażliwą – łatwo wywołuje się na niej podrażnienia np. za pomocą źle dobranych kosmetyków lub w wyniku nieprawidłowego golenia
- normalną – nie przetłuszcza się nadmiernie, nie jest wysuszona ani nadmiernie podatna np. na uszkodzenia czy podrażnienia
Schemat działania w dbaniu o męską twarz
Davi De Lacerda, lekarz dermatolog z Brazylii, w swojej pracy naukowej wyróżnia następujące kroki, które powinny sprawdzić się niezależnie od typu posiadanej skóry:
- oczyszczenie
- golenie (opcjonalne)
- ochrona
- leczenie
Oczyszczanie
- Nadmiar sebum może spowodować jeszcze bardziej wzmożoną produkcję tegoż, a w konsekwencji powstawanie poważniejszych problemów skórnych. Najpierw powinniśmy więc umyć twarz, ale nie należy robić tego zbyt często w ciągu dnia, by jej nie przesuszać.
- Stawiaj na letnią, a nie gorącą wodę oraz generalnie używaj delikatnych środków czystości (chyba, że istnieją wskazania do mocniejszego oczyszczania).
- Produkty zawierające a- lub b-hydroksykwasy oraz te z nadtlenkiem benzoilu wydają się skuteczne w szybkiej poprawie dużych porów i wyglądu starzejącej się skóry.
- Osoby z wrażliwą oraz przesuszoną twarzą mogą spróbować wybrać kosmetyki do mycia twarzy szczególnie nawilżające, np. na bazie olejków. Wbrew intuicji może być to wskazane także dla osób ze skórą tłustą i trądzikiem!
- Suchej skórze prawdopodobnie pomoże także mleczko/krem oczyszczający.
- Mężczyźni obdarzeni skórą normalną albo mieszaną, jeśli nie chcą aż tak silnie nawilżających środków, powinni wypróbować żele do mycia twarzy.
- Osoby z bardzo wrażliwą skórą (ale też przesuszoną) powinny spróbować zrezygnować z produktów zapachowych – trzeba jednak być czujnym na produkty bezzapachowe, które mają zapachy maskujące. Tu też przyda się porządne nawilżenie.
Możemy pod ten punkt podpiąć także używanie peelingu do skóry co kilka-kilkanaście dni w zależności od potrzeb, który pomoże złuszczyć martwy naskórek.
Golenie
- Dobrze jest golić się podczas ciepłej kąpieli, a jeśli jest to niemożliwe – warto nawilżyć i rozgrzać skórę twarzy np. za pomocą gorącego ręcznika. Pozwoli to zmiękczyć ją i uniknąć podrażnień. Należy także użyć środka oczyszczającego, np, mydła do golenia, by w razie skaleczenia do rany nie dostały się pozostałe na skórze drobnoustroje. Sama woda nie wystarczy!
- Koniecznym jest używanie środka ułatwiającego golenie jak np. pianka lub żel. Należy dokładnie wmasować go w skórę.
- Dobór maszynki to kwestia indywidualna, ale osoby o wrażliwej skórze mogą mieć problemy po goleniu maszynką z wieloma ostrzami z powodu ruchu przyrządu aż zbyt blisko skóry. Osoby o normalnej skórze także powinny uważać na golenie się zbyt blisko niej, by nie mieć problemu z wrastającymi włosami. Z tych powodów warto popatrzyć na klasyczną maszynkę z jednym wymiennym ostrzem.
- Zaleca się golenie w jednym kierunku by, ponownie, unikać wrastania włosów. Jest to także konieczne dla mężczyzn z delikatną skóra twarzy.
- Nie przykładaj maszynki mocno – żyletki powinny być na tyle ostre, by sprawnie golić włosy bez używania dużej siły. Dociskanie przyrządu do skory może bowiem spowodować zacięcia. Z tego samego powodu należy regularnie wymieniać maszynkę – najlepiej po każdym goleniu, ale w praktyce, średnio co ok. 5-7 użyć.
- W miarę możliwości nie gól się na ostatnią chwilę, bo spowoduje to zbyt szybkie ruchy i prawdopodobnie sporo podrażnień. Spróbuj zrobić z golenia dokładny rytuał.
- Po goleniu umyj dokładnie skórę (można spróbować zimnej wody, która powinna „ściągnąć” ją i pomóc w walce z ewentualnymi krwawieniami), ale nie trzyj jej w celu osuszenia – jest w końcu podrażniona. Wybierz raczej poklepanie delikatnie ręcznikiem.
- Jako must have po goleniu przeczytaj następny akapit.
Ochrona
Jeśli chodzi o ochronę męskiej skóry musimy oczywiście skupić się na dobrym jej nawilżeniu. Nasza skóra leczy rany wolniej niż kobieca, a nie trzeba mówić, że sucha skóra to większe ryzyko urazów (czasem także nadprodukcji sebum, które może przerodzić się w choroby dermatologiczne).
Faceci o skórze tłustej mogą skierować się ku lekkim, nawilżającym kremem, a osoby o suchej/wrażliwej twarzy powinny być zadowolone z preparatów mocniej natłuszczających, np. na bazie olejów. Mężczyźni z normalną skórą mogą wybrać dowolny typ, który im odpowiada.
Dwa newralgiczne i często omijane obszary na twarzy to oczodoły i usta. Zaopatrz się więc w pomadkę nawilżającą by unikać suchych warg oraz kremuj okolice oczu. Podaruj sobie jednak wazelinę – na skórze wrażliwej na promieniowanie może wręcz pogarszać stan po ewentualnych poparzeniach i generalnie jest szansa, że upośledzi naturalne procesy nawilżania ust, co skończy się ich przesuszeniem.
Każdy wie, że skórę trzeba nawilżać, ale mało kto wie, że trzeba stosować do tego celu kremy z filtrem UV z SPF co najmniej 30, a najlepiej 50.
Jako mężczyźni jesteśmy bardziej narażeni na promieniowanie ultrafioletowe, a w konsekwencji np. na raka skóry. Wiele osób potraktuje to jak mało wartą uwagi radę z viralowych portali o skin care, ale na szali naprawdę stoi zdrowie.
Kuracja
Hydrokwasy, część miejscowych przeciwutleniaczy oraz (zwłaszcza) tretinoina mogą odwrócić efekty fotostarzenia skóry spowodowane promieniowaniem UV.
Wśród przeciwutleniaczy wyróżniają się np. te z witaminem E czy C.
Jeśli chodzi o hydrokwasy, to:
- działają szybko (w ciągu ok. 14 dni)
- wygładzają powierzchnię skóry
- kwas salicylowy jest wyjątkowy – jako lipofilna substancja (lubiąca tłuszcze) wpływa na ujścia łojowe, dzięki czemu może zmniejszyć wielkość porów i zapobiegać rozwojowi trądziku, a także wygładzać zmarszczki powierzchniowe (działanie keratolityczne – rozpuszczanie zrogowaciałej warstwy naskórka)
- polihydroksykwasy wchłaniają się stopniowo i są mniej podrażniające
Warto dodać, że męska skóra wydaje się być raczej zasadowa, co może implikować wybór konkretnych typów kosmetyków w celu uregulowania pH skóry, gdy zostało zmienione przez różne, negatywne czynniki. Trzeba jednak pamiętać, że każdy człowiek jest inny, a odpowiednie pH dla nas może być niewskazane u drugiej osoby.
Co jeszcze można zrobić by zadbać o męską twarz?
Jeśli źle jesz, źle śpisz, palisz, pijesz alkohol, a do tego nie uprawiasz żadnej aktywności sportowej, to żaden krem Ci istotnie nie pomoże i nie ma nawet po co wydawać na niego pieniędzy, jeśli liczysz na spektakularne efekty. Oczywiście, to lepsze niż nic, ale taka sytuacja to jak przyklejanie plastra na zaropiałą, ogromną ranę. Praktycznie nic nie da.
Proste (tzn. nieskomplikowane, ale wcale nie łatwe!) zalecenia do wprowadzenia w życie, by poprawić kondycję organizmu, w tym twarzy:
- jedz codziennie minimum 400, a najlepiej 800 i więcej gramów warzyw i owoców; dla przykładu 2 średnie jabłka to już 350 g, średnia papryka to 120 g, a ogórek 180 g; bomba witaminowa, nasycenie, nawodnienie w jednym – bez żadnych magicznych suplementów
- śpij 7-9 h dziennie; jeśli nie możesz tyle spać – stosuj drzemki; zainteresuj się kwestią higieny snu (oprócz ilości ważna jest jakość)
- za WHO – podejmuj min. 150-300 minut tygodniowo aktywności o umiarkowanej aktywności (np. marsze, spokojny jogging, wolne pływanie) lub 75-150 minut aktywności o dużej aktywności (np. dość szybkie bieganie); dołącz do tego 2x trening oporowy całego ciała – np. siłownia, kalistenika, basen
- ograniczaj produkty wysokoprzetworzone, stawiaj na zdrowe tłuszcze, unikaj za to trans i minimalizuj spożycie nasyconych; spożywaj odpowiednie ilości błonnika (ok. 13 g/1000 kcal)
- dbaj o nawodnienie (sprawa indywidualna, ale dla mężczyzn to ok. 2,5 l dziennie, choć widełki są ogromne w zależności od trybu życia)
- rzuć palenie i ogranicz picie alkoholu do jak najmniejszej ilości (jeśli to niemożliwe – dla własnego dobra rozważ konsultację ze specjalistą od uzależnień)
Wskazówki dla brodaczy
Jeżeli jesteś posiadaczem brody i chcesz zadbać o swoją twarz, powinieneś dodatkowo przetestować następujące rady:
- regularnie czesz brodę za pomocą kartacza lub szczotki, najlepiej wykonanych z naturalnych materiałów; tutaj propozycja kartacza z naturalnego włosia dzika i bukowego drewna
- do mycia brody używaj przeznaczonych do tego produktów, a nie szamponu do włosów głowy; wymagania tych obszarów są inne; możesz w tym celu wypróbować np. ten szampon do brody lub mydło
- regularnie używaj olejku i/lub balsamu do brody; dbaj o to, by wsmarować go w skórę, a nie tylko we włosy
- w celu utrzymywania dobrego wyglądu regularnie podcinaj/trymuj brodę; szczególnie istotne będzie golenie szyi oraz podgalanie policzków i generalne utrzymywanie linii brody w ładz