Jako dumny brodacz na pewno spotkałeś się z problemem swędzenia. Winę ponosi tutaj złuszczający się naskórek, który przez włosy nie może swobodnie odpadać tak, jak u osób bez brody. Jak z tym walczyć? Za pomocą specjalnej szczotki lub kartacza. Jak wybrać dobrze? O tym dowiesz się za chwilę.
W tym artykule:
- Fundamenty – o przeznaczeniu i nomenklaturze
- Podłoga – o wielkości
- Ściany – o drewnie
- Dach – o włosiu
- Okna – o używaniu
- Drzwi – o pielęgnacji
- Ogródek – na zakończenie
Fundamenty – o przeznaczeniu i nomenklaturze
Musisz mieć świadomość, że szczotka/kartacz są podstawowymi środkami pielęgnacji dla brodacza. Nie wosk, nie olej, nawet nie szampon, a właśnie porządna szczotka. To dzięki niej będziesz mógł pobudzić krążenie skóry, dzięki czemu włosy zaczną rosnąć lepiej. To ona da Ci przyjemny masaż twarzy. I wreszcie tylko porządny kartacz lub szczotka wyczeszą złuszczający się naskórek, przypominający łupież, który swędzi i potrafi być sprawą nieprzyjemnego zapachu.
Teraz, kiedy widzisz jak ważne jest porządne narzędzie, którego nie zastąpi żaden grzebyk, przejdźmy do nomenklatury. Szczotka posiada rączkę, a kartacz nie. To wszystko. Na potrzeby artykułu w dalszej jego części występować będą zamiennie obie nazwy. Nie ma lepszej czy gorszej opcji. Kartacz może jedynie pozwolić na większy miejscowy nacisk. Jeśli więc do tej pory używałeś krótkiego grzebienia (czyli narzędzia do stylizacji) i było Ci wygodnie – postaw na kartacz (czyli narzędzie do pielęgnacji). Jeśli zaś wolisz długą rączkę, wybierz szczotkę (również służącą do pielęgnacji).
Podłoga – o wielkości
Przed wyborem konkretnego modelu zastanów się najpierw nad okolicznościami, w których będziesz najczęściej używał swojej szczotki. Masz długą brodę i potrzebujesz szczotki na codzień, aby czyścić ją po każdym posiłku? Często podróżujesz i musisz mieć kompaktowe wyposażenie? A może szczotkujesz się tylko w domu? Odpowiadając na te pytania sam dojdziesz do wniosku jakiej szczotki potrzebujesz – dużej, małej, średniej, a może kilku? Jeśli kupujesz kartacz przez internet, sprawdź jego wymiary, a następnie przyrównaj z czymś pod ręką. To da Ci ogólny pogląd na sprawę.
Ściany – o drewnie
Do wyboru na rynku masz kilka rodzajów drewna:
- buk
- grusza
- dąb
- czarny dąb
- drzewa egzotyczne
Buk jest najbardziej popularny i najtańszy, a przy tym cechuje się dobrą wytrzymałością. Grusza jest nieco droższa od drewna bukowego, całkiem wytrzymała i ceniona za względy estetyczne. Jeśli chodzi o drzewa egzotyczne, to należy sprawdzić właściwości indywidualnie, w zależności od materiału wymarzonego kartacza. W środowisku bardzo cenione jest również drewno dębowe, cięższe i wytrzymalsze niż bukowe, przez co droższe. Największym pożądaniem w środowisku cieszy się właśnie dąb, ale nie ten zwykły, a czarny. Niezwykle ekskluzywny, o świetnych właściwościach spędza sen z oczu wielu brodaczom. Jeśli natomiast zastanawiasz się nad tym, czy wybrać szczotkę lakierowaną, a może olejowaną, to wiedz, że jest to kwestia w stu procentach indywidualna.
Dach – o włosiu
Wybierając kartacz zawsze decyduj się na ten wykonany z naturalnego materiału. Syntetykom mówimy nie, bo włosy dzika czy świni przebijają je wielokrotnie. Skoro to już jest jasne, przejdźmy do podziału włosia względem stopnia wrażliwości skóry i długości zarostu:
- zarost krótki, skóra wrażliwa – średnio sztywne świńskie włosie
- zarost średni, skóra wrażliwa – średnio sztywne świńskie włosie
- zarost długi, skóra wrażliwa – średnio sztywne świńskie włosie/gęste, miękkie włosie dzika
- zarost krótki, skóra normalna – średnio sztywne świńskie włosie/gęste, miękkie lub twarde włosie dzika
- zarost średni, skóra normalna – normalne, twarde włosie dzika
- zarost długi, skóra normalna – normalne, twarde włosie dzika/rzadkie, twarde włosie dzika
Dzik charakteryzuje się twardym włosiem, najbardziej zbliżonym do ludzkiego. Posiadacze krótkich bród mogą czuć dyskomfort przy szczotkowaniu takimi włosami nawet mimo skóry niepodatnej na podrażnienia, więc lepiej byłoby skorzystać ze świńskiej, przyjemniejszej szczeciny lub gęstego włosia dzika, które nie rozczesuje aż tak mocno jak normalne lub rzadkie. Mężczyźni z wrażliwą skórą również powinni stosować kartacze i szczotki świńskie, ewentualnie gęste dzicze. Jeśli nie masz skłonności do podrażnień, wówczas odważnie wybieraj kartacz z dzika – świetnie oczyści on każdy zakamarek Twoich włosów. Twardość szczotki można określic za pomocą najzwyklejszej obserwacji – włosie ciemniejsze, czyli to z nasady, jest twarde, a jasne, dalsze, bardziej miękkie. Jeszcze jedno – równiejsza szczotka to delikatniejsza szczotka. To tak w kwestii zagwozdki na temat długości.
Teraz omówmy sposób mocowania włosia:
- na poduszce – wykonywane mechanicznie; amortyzuje nacisk, przez co może okazać się dobrą opcją dla osób z niezbyt długą brodą lub delikatną skórą
- nabijanie – zazwyczaj wykonywane mechanicznie; jeśli ktoś potrzebuje mocnego rozczesania to będzie lepszą opcją niż poduszka, bo nie zamortyzuje nacisku
- przewlekanie – najlepsze, rzemieślnicze, praktycznie nie do zniszczenia; szczotka klejona z dwóch kawałków drewna
Okna – o używaniu
Bez owijania w bawełnę – szybkie pięć punktów, dzięki którym Twoja broda będzie wyglądać perfekcyjnie:
- po pierwsze – umyj brodę dedykowanym szamponem do brody
- po drugie – wysusz brodę
- po trzecie – wyczesz brodę, zaczynając od policzków w dół, potem od szyi w górę
- po czwarte – jeśli chcesz nałożyć kosmetyk (np. balsam do brody), zrób to dopiero teraz, na oczyszczonej brodzie i przeczesz ją jeszcze raz szczotką lub grzebieniem, nadając kształt
- po piąte – szczotkuj co najmniej dwa razy dziennie; w ciągu dnia, gdy nie masz możliwości wcześniejszego umycia, też możesz szczotkować
Drzwi – o pielęgnacji
Aby cieszyć się kartaczem długo, musisz wiedzieć, jak o niego zadbać. Najważniejszą sprawą po wyjęciu z opakowania jest niewyparzanie. Od razu po rozpakowaniu szczotka jest gotowa do użycia i nic nie trzeba z nią robić. Po użyciu odstaw ją włosiem do dołu i uderz dłonią z na tyle dużą siłą, aby oczyścić włosie z nagromadzonego naskórka. Od czasu do czasu możesz powyjmować ręcznie zabrudzenia lub wspomóc się grzebykiem czy, najlepiej, drugim kartaczem. Dodatkowo mniej więcej raz na kwartał umyj kartacz szamponem do brody. Więcej przydatnych informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule.
Ogródek – na zakończenie
Wszystkie te rady nie będą nic znaczyć, jeśli dasz się nabić w butelkę. Co to znaczy? Kupując kartacz, wybieraj taki z dobrego, sprawdzonego źródła, a nie pierwszy lepszy czy najtańszy. To uchroni Cię od zbędnych nerwów i szybkiego osiwienia. Ponadto dobrym pomysłem będzie porozmawianie ze swoim barberem o odpowiedniej szczotce dla Twojej brody, oczywiście o ile do niego chodzisz. A jak nie chodzisz, to może czas zacząć?