Fakty o brodzie

Grafika z brodą

U blondynów broda rośnie szybciej niż u brunetów.

Wzrost brody średnio wynosi 140 mm na rok.

Broda składa się z 7-15 tysięcy włosków.

Broda – całkowicie prawidłowa – jest dla mężczyzn ozdobą, а mówiąc naukowo – to trzeciorzędowe włosy.

Brodatym łatwiej jest zimą przetrwać chłód, а latem, jak wyjaśniono, nie przegrzewa się mózg.

Wzrost brody jest nierówny w przeciągu roku. Co ciekawe, jest bardziej intensywny jesienią i wczesną zimą, czyli w czasie, gdy zwierzęta futerkowe, w związku z nadchodzącym zimnem, zwiększają owłosienie.

Mężczyźni zaczęli golić się około 20 tysięcy lat temu.

W tym celu używano wszystkiego – skrobaków, kamiennych noży, pustych muszli małż itp.

Starożytny skrobak z kamienia
W epoce żelaza narzędzia do golenia zostały ulepszone.
Innowatorami w dziedzinie urządzeń do golenia byli wojskowi. To oni, w różnych okresach, w przerwach między walkami, wprowadzali połysk na brodzie i policzkach, używając mieczy, siekiery, noży. Golenie stało się tradycją i zostało zapisane w statucie armii, a prosty nóż bojowy przekształcił się w ostrą brzytwę.

Grecy, a następnie Rzymianie, przyjęli egipskie metody golenia używając skrobaków z brązu.

W czasach panowania Aleksandra Wielkiego Macedońskiego (około 330 г.) moda na “bosą” twarz zaczęła rozpowszechniać się szybko.
Wojownicy zaczęli golić nie tylko brody, ale też włosy na głowie. Od tej pory, nieogolone i dzikie ludy zaczęto nazywać «barbarzyńcami» (od łac. barba – broda).

W Starożytnym Rzymie młodzieńcy zaczynali golić się po osiągnięciu dwudziestego roku życia. Ten dzień, obchodzono jako święto rodzinne.

Grecy otwierali salony golenia, gdzie spotykali się nie tylko po to, aby ogolić się, ale też, aby wymienić się nowościami. Dla zwykłych ludzi były one centrum życia społeczności w mieście lub na wsi, a odwiedzanie ich zastąpiło szlachetne kluby.
Zamożni ludzie często golili się z pomocą osobistego sługi lub wzywali cyrulika do domu.

W dawnych czasach, broda była symbolem męskości, mądrości, ciężaru lat, kojarzyła się z tym, co boskie, z władzą. Prorocy, królowie i patriarchowie byli brodaczami.

W starożytnej Asyrii, potężni władcy zdobili swoją twarz dużymi brodami, podwijali ją poziomowo.

Starożytna płaskorzeźba egipska
Starożytni Grecy barwili swoje wypieszczone brody kolorową gliną lub pokrywali alkaliami, rozjaśniali wystawiając podbródek na słońce. Naukowcy i filozofowie byli zwykle brodaci.

Starożytni Hindusi malowali brody stosując barwniki roślinne – hennę i basmę – na specjalne okazje: na kolor czerwony i ciemnoniebieski. Przyjęte było mazać włosy olejem kokosowym lub palmowym, na noc zakładać specjalne futerały ze skóry – ochraniacze brody.

W krajach Dalekiego Wschodu – w Chinach, Japonii, Коrei był zwyczaj zapuszczania brody w dojrzałym wieku, ale włosy z zasady nie były gęste.

Grafika z mężczyzną ze starożytnej Azji
W starożytnej Judei broda była uważana za główną ozdobę mężczyzn, a jej podcinanie było zabronione przez prawo.
Nie można sobie wyobrazić prawdziwego muzułmanina bez brody.

Przed rządami Piotra I, do brody na Rusi odnoszono się z wielkim szacunkiem. Dla Rosjan nie było bardziej poważnego znieważenia niż naplucie na brodę. A za wyrwaną w czasie walki kępkę włosów z brody lub wąsów była ogromna grzywna, jak na tamte czasy – 12 hrywien, więcej niż za skaleczoną rękę. Nawet kapłani odmawiali błogosławieństwa mężczyznom bez brody.

Broda ma swoje zalety:
– chroni przed zimnem,
– można zamaskować niedoskonałości twarzy. Człowiekowi z okrągłą twarzą bródka pomoże wyciągnąć twarz, “niezdecydowany” podbródek – ukryje.

Jedyny problem – jeśli broda rośnie w pęczkach lub z “pochyleniem” w jedną stronę.
Współcześni mistrzowie fryzjerstwa nauczyli się przyklejać brakujące kawałki brody do prawidłowego profilu.

Lekarze twierdzą, że pojawienie się brody, później niż w wieku trzydziestu lat, jest oznaką późnego rozwoju, a w ciężkich przypadkach (brak brody w wieku czterdziestu czy pięćdziesięciu) należy przejść cykl leczenia. Nawiasem mówiąc, u Napoleona nie rosła broda.

Napoleon Bonaparte
Niektórzy psychologowie mówią, że brodaty mężczyzna jest bardziej autorytatywny, aniżeli ogolony.

Wśród praw Parkinsona jest prawo o brodzie: w historii zarost pojawia się w okresach spadku i niepewności, jest przykrywką mającą na celu ukryć wahania i wątpliwości. Brak brody – oznaka dobrobytu, jasność myślenia i optymizmu.

Mężczyzna, który od około osiemnastego roku życia codziennie spędza na goleniu osiem minut, do czasu przejścia na emeryturę poświęci na to zajęcie 2287 godzin, czyli ponad trzy miesiące.

Chcesz zarobić pieniądze w Internecie? Dołącz do naszego programu firmowego i zarabiaj razem z nami! Wystarczy udostępnić nasz link partnerski. To takie proste! Więcej szczegółów znajdziesz na stronie programu.

Chcesz otrzymywać produkty z naszej oferty za darmo? Zarejestruj się na naszej stronie i zbieraj punkty lojalnościowe, które możesz wymienić na dowolne produkty z naszego sklepu! Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *