Czym różnią się włosy kobiet i mężczyzn?

Mężczyzna i kobieta stoją z powrotem do tyłu

I czy damskie produkty do pielęgnacji włosów są tak samo skuteczne dla mężczyzn? O włosach męskich i damskich w obiegowym przekonaniu krąży wiele opinii i równie wiele mitów. W reklamach słyszymy o szamponach do włosów i widzimy reklamowanie ich wyłącznie przez kobiety, idziemy do drogerii i widzimy „męskie” produkty w ciemnych opakowaniach z ostrymi, odświeżającymi nutami zapachowymi, a potem kierujemy się do jeszcze innego sklepu i widzimy neutralne, naturalne szampony, które nie są skierowane do żadnej płci. Jak to więc w końcu jest?

W tym artykule:

  1. Włosy męskie i kobiece się różnią!
  2. Kobieca dbałość a męska ignorancja
  3. Skąd więc problemy z włosami?
  4. Czy mężczyźni mogą używać kosmetyków damskich? Czy kobiety mogą używać kosmetyków męskich?

Włosy męskie i kobiece się różnią!

Mężczyzna i kobieta w okularach przeciwsłonecznych

Ale co najwyżej w dotyku… Badania nie wykazują, by między mężczyznami a kobietami zachodziły różnice w kwestii budowy włosa. Obie płcie mają włosy identyczne, a różnica w dotyku może wynikać z kwestii pielęgnacji i ogólnego przykładania uwagi do dbania o włosy.
Ciekawą sprawę stanowi jednak fakt, że włosy ludzkie ogólnie różnią się, ale w zależności głównie od miejsca zamieszkania. W taki sposób nieco inną strukturę włosa będzie miał Azjata mieszkający w Chinach, a inną Afrykanka zamieszkująca Kongo.

Kobieca dbałość a męska ignorancja

Mężczyzna i kobieta oglądają się w lustrze

Panie, jak zostało wcześniej wspomniane, mają włosy zasadniczo identyczne jak panowie. Sęk jednak w tym, że przez stosunkowo częste poddawanie się różnym zabiegom pielęgnacyjnym i stylizacyjnym ich włosy są wrażliwsze i bardziej narażone na uszkodzenia. Płeć męska z kolei, niejednokrotnie z powodu niewiedzy lub ignorancji, rezygnuje z pielęgnowania swoich włosów ograniczając się do ich mycia. Potrafi dać to paradoksalnie niezłe efekty, ale i tak warto byłoby korzystać chociaż z odżywki.

Skąd więc problemy z włosami?

Mężczyzna i kobieta zdenerwowani wypadaniem włosów

Można byłoby zadać takie pytanie na podstawie wcześniejszych informacji, jakoby struktura włosa u obu płci była taka sama. I jest to bardzo dobre pytanie.
Najbardziej popularna kwestia, czyli łysienie, przedstawia się następująco – albo są to czynniki środowiskowe takie jak stres, zła dieta czy niedobory pokarmowe, albo jest to zapisane w naszych genach i nic poza przeszczepem z tym nie zrobimy. Nie jest więc to kwestia dotycząca stricte budowy włosa.
Drugim rozważanym tematem jest łupież. Niejedna osoba powie, że u mężczyzn widać go przecież częściej niż u kobiet! Owszem, jest w tym ziarno prawdy, ale to przez to, że panowie noszą zazwyczaj krótsze fryzury, które ukazują skalp lepiej niż długie damskie uczesania. Warto dodać, że łupież bywa też winowajcą wpadania włosów – chodzi o to, że z jego powodu częściej dotykamy skóry głowy, a przez to dochodzi do ścierania naturalnej warstwy ochronnej włosów i podrażnień. Taka uszkodzona czupryna staje się dużo bardziej podatna na wypadanie.
Ostatni temat to przetłuszczanie. Dotyka on raczej częściej pań, ale mężczyźni też skarżą się na ten problem. Ma on jednak zazwyczaj różne podłoże w zależności od płci. Kobiety na ten przykład częściej stosują różne, wcześniej wspomniane zabiegi stylizacyjne, a poza tym sięgają choćby po suszarki. Nieumiejętne obchodzenie się z włosami kończy się ich uszkadzaniem i przesuszaniem, a w konsekwencji nadmiernym wydzielaniem sebum. Mężczyźni za to, w związku z tym, że często nie używają żadnych nawilżaczy, są bardziej podatni na reakcję swojego organizmu, jaką jest wydzielanie właśnie sebum w celach ochronnych.

Czy mężczyźni mogą używać kosmetyków damskich? Czy kobiety mogą używać kosmetyków męskich?

Mężczyzna i kobieta pod prysznicem

Odpowiedź brzmi: to zależy. Od czego? Od indywidualnych potrzeb! Nie ma nic z natury złego w tym, by kobieta używała męskiego szamponu, a mężczyzna damskiego. Ważne jest jednak to, by mieć świadomość różnic w produktach.
Męskie kosmetyki zawierają zazwyczaj nieco mniej pielęgnacyjno-odżywczych substancji. Panie zaś niejednokrotnie w związku z wrażliwszymi włosami potrzebują bardziej uzdrawiających środków, więc nie wszystkie przeznaczone dla panów się im sprawdzą. W drugą stronę jednak sytuacja może okazać się bardzo pozytywna – przedstawiciele płci męskiej nieraz niewątpliwie zyskają na używaniu „bogatszych” szamponów.
Poza tym wszystkim w grę wchodzi też zapach – istnieje taka tendencja, że dla mężczyzn tworzy się produkty o zapachach mocniejszych, ostrzejszych, odświeżających, zaś dla kobiet o delikatniejszych.
Podsumowując: panowie – śmiało korzystajcie z produktów przeznaczonych dla kobiet, jeśli tylko odpowiada Wam skład, konsystencja, zapach i opakowanie. Nieraz wyjdzie Wam to na dobre.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *