Broda w Księdze Rekordów Guinnessa

Official attempt

Księga Rekordów Guinnessa powstała w 1955 jako humorystyczny informator dla bywalców angielskich barów. Dyrektor generalny browaru Guinness, sir Hugh Beaver, pewnego razu na polowaniu słyszał bowiem dyskusję o tym, jaki ptak jest najszybszy w Europie. Parę lat później ponownie spotkał się z tematem ptasich rekordów. Wówczas zdał sobie sprawę z tego, że brakuje książek zawierających nietuzinkowe ciekawostki, a pytań podobnych do wcześniej wspomnianych w angielskich pubach nie brakowało.

Po wydaniu informator szybko osiągnął status bestsellera na Wyspach. Z czasem przekształcił się nawet w prestiżową publikację. Uzyskanie certyfikatu Guinnessa stało się marzeniem dla wielu śmiałków. Ciekawostką jest to, że Polska zajmuje drugie miejsce w liczbie rekordów, mając ich 290.
Męskie blogi są przepełnione artykułami o tym jaki wybrać kartacz, olej, balsam, czym być brodę albo na co ją układać. Przyszedł czas na trochę mniej merytoryki i zapoznanie się z brodatymi rekordami w najpopularniejszej na świecie publikacji poświęconej rekordom globu.

W tym artykule:

  1. Najmłodsza kobieta z pełną brodą
  2. Największy ciężar zawieszony na ludzkiej brodzie
  3. Najdłuższa broda u żyjącego mężczyzny
  4. Najdłuższe wąsy u żyjącego mężczyzny
  5. Najwięcej wykałaczek w brodzie
  6. Największa liczba zwycięstw w Mistrzostwach Świata Bród/Wąsów
  7. Najcięższy pojazd pociągnięty przez brodę

Najmłodsza kobieta z pełną brodą

Najmłodsza kobieta z pełną brodą

Wiele rekordów jest dziwnych, ale rozpoczynający ten artykuł zdecydowanie zalicza się do czołówki takowych. Posiadaczką tytułu najmłodszej kobiety z pełną brodą jest urodzona w Wielkiej Brytanii, w Slough, Harnaam Kaur. Zdobyła go w wieku 24 lat i 282 dni, 7 września 2015 roku. Harnaam zmaga się z zespołem policystycznych jajników. Jego powodem są zaburzenia hormonalne, mające zły wpływ na działanie jajników. Jednym z objawów tej choroby jest właśnie nadmierny porost włosów na twarzy, zwany hirsutyzmem. Harnaam w młodości wstydziła się swojej brody, była też zastraszana, ale dziś nosi ją z dumą. Kaur działa ponadto jako aktywistka i zwolennik akceptacji własnego ciała. Głośno sprzeciwia się również znęcaniu.

Największy ciężar zawieszony na ludzkiej brodzie

Największy ciężar zawieszony na ludzkiej brodzie

Zaczęliśmy od kobiety, teraz przechodzimy do mężczyzn. Pochodzący z Litwy Antanas Kontrimas musiał na swojej brodzie unieść aż 63,8 kg, aby zostać rekordzistą konkurencji wymagającej zawieszenia jak największego ciężaru na ludzkiej brodzie. Utrzymał on prezenterkę Gupse Özay’ın. Rekord został ustanowiony w stolicy Turcji, Istambule, 26 czerwca 2013. Patrząc na zdjęcie wyżej mamy jednoznaczny dowód na to, że włosy na brodzie są zdecydowanie silniejsze od tych na głowie.

Najdłuższa broda u żyjącego mężczyzny

Najdłuższa broda u żyjącego mężczyzny

Niektórzy mają niewyobrażalnie silne brody (i co innego pewnie też, bo ból musiał być nieziemski), inni stawiają na długość. Żyjącym posiadaczem najdłuższej brody świata jest Kanadyjczyk Sarwan Singh. Zmierzono mu ją 4 marca 2010 we włoskim Rzymie. Uzyskała wówczas imponujące 236,22 cm. 8 września 2011 w Surrey, w Kolumbii Brytyjskiej, w Kanadzie, dokonano ponownego pomiaru. Miara pokazała 2,495 metrów. Widząc taką liczbę dochodzimy do wniosku, że raczej nie chcielibyśmy widzieć jak pan Sarwan je zupę…

Najdłuższe wąsy u żyjącego mężczyzny

Najdłuższe wąsy u żyjącego mężczyzny

Skoro była mowa o najdłuższej brodzie u żyjącego mężczyzny, to nie można pominąć żyjącego posiadacza najdłuższych wąsów. W marcu 2010, w Rzymie, tytuł ten zdobył pochodzący z Indii Ram Singh Chauhan. Jego wąsy mierzyły 4,29 m. Na co dzień nosi je owinięte wokół szyi, co jest chyba jedyną wygodną opcją. Tutaj zwykły wosk do wąsów zdecydowanie nie dałby rady.

Najwięcej wykałaczek w brodzie

Mężczyzna z drewnianymi patyczkami w brodzie

Zamieszkujący Voorhees Jeff Langum nie golił swojej brody od 2011 roku. Uzyskał tym samym w listopadzie 2013 roku tytuł najlepszej, naturalnej, pełnej brody. Najwyraźniej brakowało mu trofeów, bo 3 lipca 2014 we włoskim Mediolanie pobił szalony rekord w konkurencji polegającej na umieszczeniu w brodzie jak największej ilości wykałaczek. Udało się ich umieścić 3157. To wynik o 50 lepszy od poprzedniego rekordzisty. Normalnie mówiono mu, że jego broda wygląda jak lwia grzywa, ale po wyzwaniu bliżej jej chyba jednak do jeżozwierza… Też coś was zakłuło?

Największa liczba zwycięstw w Mistrzostwach Świata Bród/Wąsów

Największa liczba zwycięstw w Mistrzostwach Świata Bród/Wąsów

Wygranie trofeum za wygrywanie – brzmi świetnie, nieprawdaż? Takiej przyjemności zaznał w norweskim Trondheim, w 2011, Karl-Heinz Hille. Pochodzący z Niemiec mężczyzna osiągnął 8 zwycięstw w Mistrzostwach Świata Bród/Wąsów, za co wygrał w kategorii polegającej na jak największej ilości sukcesów w tych zawodach. Jego zarost wygląda niezwykle imponująco, więc nie dziwi mnogość sukcesów.

Najcięższy pojazd pociągnięty przez brodę

Najcięższy pojazd pociągnięty przez brodę

Stawkę zamykamy najsilniejszą brodą. Pojawiła się on już w tym zestawieniu, ale w konkurencji polegającej na trzymaniu ciężaru. W tych zawodach należało jednak pociągnąć jak najcięższy pojazd za pomocą swojego zarostu. 2205 kilogramów udało się ruszyć Kapilowi Gehlotowi w Jodhpurze, w Indiach. Musiał przemieścić samochód o 40 metrów. Zajęło mu to minutę i czterdzieści siedem sekund. Kapil zajmuje się też promocją wrotkarstwa. Z tego powodu ma też w swoim dorobku rekord w konkurencji polegającej na pociągnięciu jak najcięższego pojazdu za pomocą brody na wrotkach. Ruszył wówczas na odległości 68,96 metrów 1046 kilogramów.
Każdemu z rekordzistów niewątpliwie należą się ogromne brawa, ale nie polecamy ciągać za pomocą brody setek kilogramów lub utrzymywać na niej swojej kobiety 😉 Szkoda zarostu, a już bez takich wyzwań trzeba się postarać w dbaniu o niego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *