12 prostych rad jak uniknąć podrażnień skóry po goleniu

Cięcia po goleniu na twarzy mężczyzny

Co zrobić aby się ogolić bez zacięć i podrażnienia? W tym artykule znajdziesz tuzin cennych porad za które skóra twojej twarzy będzie Ci wdzięczna.

W tym artykule:

 1. Zmiękcz zarost
 2. Zrób peeling
 3. Użyj pędzla do golenia
 4. Korzystaj z tradycyjnej maszynki do golenia
 5. Gol się zgodnie z kierunkiem rośnięcia włosa
 6. Wymieniaj żyletki
 7. Czyść żyletki spirytusem
 8. Przepłukuj maszynkę po każdym ruchu
 9. Po ogoleniu umyj twarz zimną wodą
 10. Stosuj balsam lub krem po goleniu
 11. Używaj produktów przeciw wrastaniu włosków
 12. Susz pędzel do golenia po każdym użyciu

Zmiękcz zarost

Mężczyzna myje brodę

Przyjemny, miękki zarost goli się o wiele łatwiej niż sztywny i twardy. Dlatego właśnie najlepszym czasem na golenie jest chwila po wzięciu prysznica, ponieważ gorąca para zmiękcza grzywę.

Jeśli chcesz, by zarost był bardzo miękki, weź odżywkę do włosów i nałóż ją na brodę na czas mycia, a potem spłucz – zarost będzie miękki i miły w dotyku.

Do mycia brody warto stosować dedykowane jej produkty:

Zrób peeling

Pielęgnacja brody w barbershopie

Złuszczanie naskórka jest dobre nie tylko dla twojej dziewczyny. Stosując peeling do twarzy (lub specjalną gąbkę) możesz usunąć martwe komórki skóry i niesforne, potencjalnie grożące wrastaniem włoski.

Użyj pędzla do golenia

Pędzle do golenia

Podczas nakładania kremu użyj starego, dobrego pędzla do golenia. Pomoże on przeniknąć kremowi pod każdy włosek, w wyniku czego golenie będzie przyjemne, proste i bezpieczne.

Korzystaj z tradycyjnej maszynki do golenia

Maszynka do golenia

Niektórzy wolą nowoczesne maszynki z pięcioma żyletkami. O ile Ci pasują i nie uszkadzają Twojej skóry – używaj śmiało. Jeśli jednak po niemal każdym goleniu pojawia się podrażnienie, pomyśl o klasycznej maszynce z jedną, wymienną żyletką – została sprawdzona przez pokolenia mężczyzn (pewnie nawet przez Twojego dziadka).

Mnogość żyletek w nowoczesnych maszynkach do golenia dla wielu mężczyzn może okazać się nieodpowiednia, ponieważ zbytnio drażnią skórę. Przyrządy starej daty mogą uchronić skórę przed podrażnieniami i nadać twojej twarzy świeży oraz modny wygląd, ponieważ zawierają tylko jedno ostrze zamiast pięciu.

Gol się zgodnie z kierunkiem rośnięcia włosa

Golenie zarostu w barbershopie

Wielu mężczyzn goli się w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów chcąc wygładzić skórę. Może to oczywiście spełnić swoje zadanie, ale ma również istotne minusy – istnieje bowiem ryzyko m.in. skaleczenia, podrażnienia czy spowodowania wrastania włosków, a w konsekwencji nawet powstania wyprysków.

Jeśli masz wrażliwą twarz, gol się raczej wzdłuż kierunku rośnięcia włosów – pomoże to uniknąć podrażnień. Mężczyźni z odporniejszą skórą mogą pokusić się o próby golenia pod włos. Przy odrobinie praktyki nie powinny wystąpić istotne skutki uboczne.

Nie martw się nadmiernie o kwestie gładkości. Oczywiście – nie możesz dobrze ogolić się jednym ruchem. Wystarczy jednak wówczas ponownie zastosować piankę i wykonać kilka dodatkowych ruchów brzytwą lub maszynką. Nie musisz golić się pod włos by mieć gładką twarz.

Wymieniaj żyletki

Czy kiedykolwiek próbowałeś pokroić pomidora tępym nożem? Pomidor nie byłby krojony, lecz rwałby się na kawałki. Teraz wyobraź sobie swoją twarz zamiast pomidora – tępa żyletka ciągnie włosy i je wyrywa. W ten sposób bardzo łatwo o wszelkie skórne niedogodności związane z używaniem kiepskiego sprzętu – od podrażnień po wypryski i blizny.

To tylko jeden powód przez który nasz przyrząd do golenia zawsze powinien być ostry. Drugą sprawą jest konieczność używania siły – z tępym ostrzem istnieje ryzyko zbyt mocnego przykładania maszynki czy brzytwy do skóry, co może skończyć się zacięciem!

Tu pokazała się jeszcze jedna zaleta maszynki „dziadka”: można często wymieniać żyletki i nie zbankrutować.

Przepłukuj maszynkę po każdym ruchu

Przepłukiwanie maszynki do golenia

Po każdym ruchu na żyletce gromadzi się krem i obcięte włoski – to przeszkadza żyletce w sprawnym goleniu. Za każdym razem przemyj ją wodą.

Czyść żyletki spirytusem

Jedną z głównych przyczyn podrażnienia po goleniu jest obecność bakterii na ostrzu. Możesz wyeliminować bakterie pocierając żyletkę alkoholem przed goleniem. Sklepy sprzedają drogie środki antyseptyczne do żyletek, ale zawierają ten sam alkohol i trochę aromatów. Zwykły spirytus całkowicie wystarczy.

Po ogoleniu umyj twarz zimną wodą

Zimna woda zwęża pory co zminimalizuje ewentualne krwawienie i zmniejsza ryzyko wrastania włosków.

Stosuj balsam lub krem po goleniu

Piana do golenia

Wyobraź sobie, że właśnie skrobałeś twarz kawałkiem ostrego metalu – golenie to w zasadzie dokładnie to samo i dlatego jest przyczyną częstego odczucia dyskomfortu.

Płyn po goleniu zazwyczaj orzeźwia, ale u niektórych mężczyzn dodatkowo zwiększa podrażnienie. Jeśli należysz do tych ostatnich, spróbuj zastosować kojący balsam lub krem z kortyzonem w celu zmniejszenia nieprzyjemnego uczucia.

Wartym uwagi produktem będzie także olejek do brody – wmasowanie go dokładnie w skórę pod zarostem również pomoże w dbaniu o jej kondycję, zmniejszy swędzenie oraz nada przyjemny zapach.

Używaj produktów przeciw wrastaniu włosków

Mężczyzna masuje twarz

Jeśli mimo dobrej techniki golenia cierpisz z powodu wrastania włosków (co często skutkuje wypryskami pod brodą), powinieneś zainteresować się specjalnymi kremami/pastami zapobiegającymi ich wrastaniu.

Spróbuj ponadto zamiast pianki do golenia użyć specjalnego oleju. To również zapobiega wrastaniu.

Susz pędzel do golenia po każdym użyciu

Akcesoria do golenia

Po goleniu należy zawiesić pędzelek do golenia na haku, aby mógł wyschnąć. W mokrym pędzlu do golenia bardzo łatwo rozmnażają się bakterie, które przy kolejnym użyciu przenoszą się na Twoją twarz i powodują infekcje.

Chcesz zarobić pieniądze w Internecie? Dołącz do naszego programu firmowego i zarabiaj razem z nami! Wystarczy udostępnić nasz link partnerski. To takie proste! Więcej szczegółów znajdziesz na stronie programu.

Chcesz otrzymywać produkty z naszej oferty za darmo? Zarejestruj się na naszej stronie i zbieraj punkty lojalnościowe, które możesz wymienić na dowolne produkty z naszego sklepu! Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *