Press "Enter" to skip to content

Wypadanie włosów

Oczywiście, wypadanie włosów nie jest tak robiącym wrażenie procesem, jak wypadanie np. zębów, jednak wybija to wielu z duchowej równowagi.

Kiedy człowiek zaczyna łysieć, zmniejsza się ilość włosów, ale też pewność siebie. Według danych hiszpańskiego badania, 62% łysiejących mężczyzn stwierdziło, że wraz ze stratą swoich kędziorów, zaczęła im stopniowo spadać samoocena. To jest jeden z najbardziej rozpowszechnionych problemów mężczyzn XXI wieku: «Gęste włosy zawsze kojarzyły się z młodością i męskością», – mówi Albert Маnnes, doktor nauk filozoficznych Uniwersytetu w Pensylwanii, – «Wypadanie włosów to objaw starzenia się».

Wykorzeń problemy, stary. Poniższe porady pomogą Ci zatrzymać machinę opustoszającą Twoją kłosistą głowę.

1. Wyjaśnij przyczynę

«Przyczyna może tkwić w hormonach lub w niezrównoważonym odżywianiu. To może też być związane z problemem tarczycy, niskim poziomem żelaza lub brakiem protein w diecie», – mówi Carolin Jakowa, założycielka centrum chirurgii kosmetycznej i dermatologii w Chicago.
Innymi słowy, nie należy winić we wszystkim własnej genetyki; twój styl życia sam z siebie może być przyczyną wypadania włosów.

2. Specjalne środki

Reklama w telewizji i w intrenecie może wyglądać bardzo zwodniczo, jednak nie należy jej mocno dowierzać.
«Bądź ostrożny w stosunku do rozreklamowanych tabletek i szamponów pobudzających wzrost włosów» – ostrzega Mark Glashofer, dermatolog w Long Beach, w Nowym Jorku, który specjalizuje się problematyce wypadania włosów.
Większość z tych preparatów nie została klinicznie zbadana i zwykle są próżną stratą pieniędzy. Oprócz tego, te preparaty mogą negatywnie odbić się na Twoim libido.

3. Szampon

Dziesiątki szamponów zapewnia, że Twoje włosy staną się bardziej gęste, ale tylko jeden składnik, jak wykazano w badaniach, naprawdę może pomóc. Кеtokonazole – to przeciwgrzybiczy składnik, stosowany w walce z łupieżem.
Uczeni z Uniwersytetu Brytyjskiej Kolumbii twierdzą, iż może on uratować Twoje loki, zmniejszając produkcję testosteronu w mieszkach włosowych. W gruncie rzeczy, jak pokazuje belgijskie badanie u łysiejących mężczyzn używających szamponu zawierającego 1% ketokonazolu, dwa lub trzy razy w tygodniu w przeciągu sześciu miesięcy, stwierdzono zmniejszenie wypadania włosów o 17%.

4. Odżywianie

I znowu o jedzeniu. W tej kwestii nie wolno nie doceniać znaczenia diety, równoległe z prowadzeniem zdrowego stylu życia. Popracuj nad swoją dietą, a to pomoże ci opóźnić proces wypadania włosów. Zrezygnuj ze smażonego pożywienia – to może zmniejszyć aktywność gruczołów łojowych, jak demonstrują badania z Indii. I skończ z deserami: wytworzenie insuliny, spowodowane konsumpcją dużej ilości cukru, może spowodować uwolnienie testosteronu, co może pogłębić proces wypadania włosów.

5. Zapisz się na transplantację włosów

Dzięki współczesnym technologiom, chirurdzy nauczyli się bardzo dobrze transplantować mieszki włosowe, a więc Twoje włosy będą wyglądać nawet naturalniej niż w młodości. Jedyna wada to cienka szrama pozostająca po zabiegu, która będzie zauważalna, jeśli zdecydujesz się nosić krótką fryzurę.

6. Zmień swój stosunek

Łysiejący mężczyźni z zasady zmagają się z problemem na trzy sposoby: kompensacyjnym (koncentrując się na sporcie i modzie), unikając luster lub po prostu zakrywając łysinę czapką. Niemieccy naukowcy radzą przemyśleć swoją postawę wobec łysienia: „Interpretuj łysinę jako charakterystyczny wygląd, albo oznakę dojrzałości, a nie jako objaw starzenia się” – mówi autor badania Dirk Kranz.

7. Ogol się na łyso

Jest to ważny krok, na który wiele może nie być gotowymi. Ale w gruncie rzeczy, badanie dr. Mannesa wykazało, że mężczyźni z ogoloną głową wyglądają na wyższych, bardziej odważnych i bardziej wpływowych, niż owłosieni.

Ponadto, naukowcy odkryli, że mężczyzn z ogolonymi głowami uznano za bardziej atrakcyjnych niż osobników mających rzadkie włosy.

Udostępnij
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

OK
Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia
OK