Fryzura i broda w jednym stylu

Mężczyzna z brodą w okularach

Dobrze dobrana fryzura potrafi zdziałać cuda. Zamaskuje niekorzystną linię włosów, przykryje zakola czy wysokie czoło, a na dodatek będzie świetną wizytówką. Cały zestaw korzyści dzięki owłosieniu głowy, kto by pomyślał…
Broda też potrafi nieźle czarować w kwestii niedoskonałości. Jeśli masz kiepską linię szczęki, fałdkę pod brodą albo po prostu nie chce Ci się golić, to warto nad nią pomyśleć.
Mamy więc dwa ważne wizerunkowo narzędzia. A co gdyby spiąć je stylistyczną klamrą, uzyskując jednolity styl? Odpowiedź na to pytanie jest jedna – to dobry pomysł. O tym jak i gdzie go zrealizować w poniższym artykule.

W tym artykule:

  1. Gdzie?
  2. Jak?
  3. Sprawa końcowa

Gdzie?

Wnętrza barbershopu i salonu fryzjerskiego

Na rynku masz do wyboru dwie opcje – barbera i fryzjera-stylistę. Jeśli zależy Ci na brodzie i fryzurze w równie świetnym stylu, dobrym wyborem będzie barber. Z angielskiego termin ten oznacza zarówno golibrodę, jak i fryzjera męskiego. Czego możesz się spodziewać w jego salonie, czyli barbershopie? Surowego, męskiego, steampunkowego klimatu, butelek po Jacku Daniels’ie i błyszczących pomad oczywiście! Wbrew pozorom opis ten niewiele mija się z prawdą.

Barberzy to świetni specjaliści w kwestii kreowania męskiego wyglądu, więc przychodząc tam licz na specyficzny „sznyt” i klasyczne fryzury. Może się okazać, że komuś ten sznyt nie przypadnie do gustu – wówczas lepszy będzie fryzjer-stylista. Nie musi być on gorszy, absolutnie, po prostu będzie działał na innych zasadach i w innym stylu. Fryzury barberskie np. często mają mocno wygolone boki lub dość wyraźne przejścia z intensywnym cieniowaniem. Te robione przez fryzjera-stylistę są natomiast nierzadko „łagodniejsze”.

Fryzjer strzyże włosy maszynką

Podobnie w kwestii kosmetyków – u barbera spotkamy się z takimi dedykowanymi stricte dla mężczyzn, co wiąże się ze specjalnymi zapachami, z kolei u fryzjera raczej dominują neutralne (bo zajmuje się też kobietami). Ostatnią różnicą między barberem a fryzjerem są maszynki używane w salonie – z korzyścią dla tego pierwszego – oraz brzytwy i umiejętność ich używania – z ponowną przewagą barbera.
W jednym zdaniu można to zestawienie ująć tak – barber zajmuje się mężczyzną i jest pod niego wyspecjalizowany, z kolei fryzjer jest uniwersalny i z racji tego pewne sprawy wykonuje z mniejszą dokładnością niż barber.

Jak?

Miejsce już wybrałeś. Czas przejść do rzeczy. W tym punkcie dowiesz się na przykładzie Pompadoura, jak dopasować stylistycznie brodę oraz poznasz kilka dodatkowych fryzur. Ostatecznie, przed cięciem, dobrze jest podyskutować z wykonawcą fryzury o wybranym fasonie – w końcu masz inne włosy i budowę czaszki niż osoba ze zdjęcia, które Ci się spodobało. Musisz mieć to na uwadze, bowiem jest spora szansa, że efekt będzie odbiegał od tego z fotografii.

Pompadour jest klasyką męskich fryzur. Boki są strzyżone i cieniowane, z kolei góra przerzedzana, w celu unoszenia dłuższych włosów przez krótsze. Także w tym celu czesze się je zaczynając od tyłu, układając w tymże kierunku. Aby broda miała ten sam stylu, musimy zwrócić uwagę na sposób cięcia. Jeśli boki do mniej więcej 2/3 są mocno wygolone, potem jest cieniowanie, a całość jest konturowana brzytwą, wówczas najlepiej będzie brodę również wykonturować oraz przystrzyc w szpic przy uszach i wycieniować.

Męska fryzura z rozstaniem

Jeżeli z kolei nasz Pompadour jest „łagodny”, czyli boki są pozostawione dość długie (strzyżone lub cięte nożyczkami), postawmy na naturalność brody i wycieniowanie baków, w celu uzyskania „miękkiego” przejścia między brodą a fryzurą.

Mężczyzna patrzy na brodę w lustrze

Należy jeszcze opowiedzieć o długości brody – im dłuższa tym bardziej niesforna i tym więcej trzeba do jej okiełznania. Wówczas może sprawiać problemy w kwestii dopasowania się do włosów na głowie. Trzy poniższe punkty pomogą Ci połączyć fryzurę i zarost:

  • krótka broda – brak szczegółowych zaleceń
  • średnia broda – brak szczegółowych zaleceń, o ile włosy nie zaczynają odstawać na różne strony; jeśli tak jest – postępuj według zaleceń do brody długiej
  • długa broda – jeśli masz zamiar stylizować włosy mocnymi kosmetykami, wówczas musisz zadbać o odpowiedni hold (chwyt) brody; nie możesz pozwolić na odstawanie włosów w różne strony wtedy, kiedy góra jest idealnie ułożona pomadą, a Ty chcesz mieć brodę i górę w tym samym stylu; jeśli Twoja broda słabo znosi balsamy i woski, szybko się przetłuszcza, wówczas do fryzury używaj kosmetyków o lekkim chwycie (np. past) i niezbyt dużej ilości lakieru

Inne klasyczne fryzury:

  • Undercut – lżejsza wersja pompadoura; włosy nie są tak uniesione; całość zaczesana w tył; boki strzyżone/przycinane nożyczkami i cieniowane
  • Side Part – klasyczny, znany od lat zaczes; można go dowolnie modyfikować, np. mocniejsze wygolenie boków unowocześni go, z kolei dłuższe będą bardziej przypominać klasykę
  • Caesar Cut – świetna, krótka fryzura; góra jest czesana do przodu, a grzywka przycinana na ok. 2-3 cm, i strzyżona na prosto; boki są cieniowane
  • Classic Fringe – coś dla chętnych na zamaskowanie niedoskonałości czoła; klasyczna grzywka, kładziona na czoło bokiem lub na prosto; boki przycinane nożyczkami bądź strzyżone; odpuść ją jednak, jeśli zakola są duże

Sprawa końcowa

Wszystko w porządku. Dobrałeś fryzurę, dobrałeś brodę, a co najważniejsze są w jednym stylu. Nie możesz jednak zapomnieć teraz o regularnych wizytach u barbera/fryzjera. Przerwa między jedną a drugą, w zależności od szybkości wzrostu włosów, powinna wynosić mniej więcej 2 – 4 tygodnie. Dość częste strzyżenie jest konieczne, aby utrzymywać uzyskany efekt, bowiem zbyt długie czekanie z kolejną wizytą może go zniszczyć. Brodę warto też konturować samemu, na codzień, za pomocą trymera czy brzytwy. Na pewno będzie to dobry ruch wizerunkowy, a zabawa brzytwą może stać się nową pasją. Kto wie, czy dzięki takiemu hobby sam nie założysz kiedyś własnego barbershopu.

Chcesz zarobić pieniądze w Internecie? Dołącz do naszego programu firmowego i zarabiaj razem z nami! Wystarczy udostępnić nasz link partnerski. To takie proste! Więcej szczegółów znajdziesz na stronie programu.

Chcesz otrzymywać produkty z naszej oferty za darmo? Zarejestruj się na naszej stronie i zbieraj punkty lojalnościowe, które możesz wymienić na dowolne produkty z naszego sklepu! Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *