Czym różnią się włosy kobiet i mężczyzn?

Mężczyzna i kobieta patrzą w lustro

I czy damskie produkty do pielęgnacji włosów są tak samo skuteczne dla mężczyzn? O włosach męskich i damskich w obiegowym przekonaniu krąży wiele opinii i równie wiele mitów. W reklamach słyszymy o szamponach do włosów i widzimy reklamowanie ich wyłącznie przez kobiety, idziemy do drogerii i widzimy „męskie” produkty w ciemnych opakowaniach z ostrymi, odświeżającymi nutami zapachowymi, a potem kierujemy się do jeszcze innego sklepu i widzimy neutralne, naturalne szampony, które nie są skierowane do żadnej płci. Jak to więc w końcu jest?

W tym artykule:

  1. Włosy męskie i kobiece się różnią!
  2. Kobieca dbałość a męska ignorancja
  3. Skąd więc problemy z włosami?
  4. Czy mężczyźni mogą używać kosmetyków damskich? Czy kobiety mogą używać kosmetyków męskich?

Włosy męskie i kobiece się różnią!

Mężczyzna i kobieta w okularach przeciwsłonecznych

Ale co najwyżej w dotyku… Badania nie wykazują, by między mężczyznami a kobietami zachodziły różnice w kwestii budowy włosa. Obie płcie mają włosy identyczne, a różnica w dotyku może wynikać z kwestii pielęgnacji i ogólnego przykładania uwagi do dbania o włosy.

Ciekawą sprawę stanowi jednak fakt, że włosy ludzkie ogólnie różnią się, ale w zależności głównie od miejsca zamieszkania. W taki sposób nieco inną strukturę włosa będzie miał Azjata mieszkający w Chinach, a inną Afrykanka zamieszkująca Kongo.

Kobieca dbałość a męska ignorancja

Mężczyzna i kobieta oglądają się w lustrze

Panie, jak zostało wcześniej wspomniane, mają włosy zasadniczo identyczne jak panowie. Sęk jednak w tym, że kobiety lubią często zmieniać fryzury, dlatego przez stosunkowo częste poddawanie się różnym zabiegom pielęgnacyjnym i stylizacyjnym ich włosy są wrażliwsze i bardziej narażone na uszkodzenia. Płeć męska z kolei, niejednokrotnie z powodu niewiedzy lub ignorancji, rezygnuje z pielęgnowania swoich włosów ograniczając się do ich mycia. Potrafi dać to paradoksalnie niezłe efekty, ale i tak warto byłoby korzystać chociaż z odżywki.

Skąd więc problemy z włosami?

Mężczyzna i kobieta zdenerwowani wypadaniem włosów

Można byłoby zadać takie pytanie na podstawie wcześniejszych informacji, jakoby struktura włosa u obu płci była taka sama. I jest to bardzo dobre pytanie.
Najbardziej popularna kwestia, czyli łysienie, przedstawia się następująco – albo są to czynniki środowiskowe takie jak stres, zła dieta czy niedobory pokarmowe, albo jest to zapisane w naszych genach i nic poza przeszczepem z tym nie zrobimy. Nie jest więc to kwestia dotycząca stricte budowy włosa. Więcej informacji o łysieniu i tym jak z nim walczyć znajdziesz w tych artykułach:

Drugim rozważanym tematem jest łupież. Niejedna osoba powie, że u mężczyzn widać go przecież częściej niż u kobiet! Owszem, jest w tym ziarno prawdy, ale to przez to, że panowie noszą zazwyczaj krótsze fryzury, które ukazują skalp lepiej niż długie damskie uczesania. Warto dodać, że łupież bywa też winowajcą wypadania włosów – chodzi o to, że z jego powodu częściej dotykamy skóry głowy, a przez to dochodzi do ścierania naturalnej warstwy ochronnej włosów i podrażnień. Taka uszkodzona czupryna staje się dużo bardziej podatna na wypadanie.  Aby więcej się o tym dowiedzieć zobacz ten artykuł: Jak walczyć z łupieżem?

Ostatni temat to przetłuszczanie. Dotyka on raczej częściej pań, ale mężczyźni też skarżą się na ten problem. Ma on jednak zazwyczaj różne podłoże w zależności od płci. Kobiety na ten przykład częściej stosują różne, wcześniej wspomniane zabiegi stylizacyjne, a poza tym sięgają choćby po suszarki. Nieumiejętne obchodzenie się z włosami kończy się ich uszkadzaniem i przesuszaniem, a w konsekwencji nadmiernym wydzielaniem sebum. Mężczyźni za to, w związku z tym, że często nie używają żadnych nawilżaczy, są bardziej podatni na reakcję swojego organizmu, jaką jest wydzielanie właśnie sebum w celach ochronnych. Metody walki z tym zjawiskiem znajdziesz w artykule: Co zrobić, aby włosy się nie przetłuszczały?

Czy mężczyźni mogą używać kosmetyków damskich? Czy kobiety mogą używać kosmetyków męskich?

Mężczyzna i kobieta pod prysznicem

Odpowiedź brzmi: to zależy. Od czego? Od indywidualnych potrzeb! Nie ma nic z natury złego w tym, by kobieta używała męskiego szamponu, a mężczyzna damskiego. Ważne jest jednak to, by mieć świadomość różnic w produktach.

Męskie kosmetyki zawierają zazwyczaj nieco mniej pielęgnacyjno-odżywczych substancji. Panie zaś niejednokrotnie w związku z wrażliwszymi włosami potrzebują bardziej uzdrawiających środków, więc nie wszystkie przeznaczone dla panów się im sprawdzą. W drugą stronę jednak sytuacja może okazać się bardzo pozytywna – przedstawiciele płci męskiej nieraz niewątpliwie zyskają na używaniu „bogatszych” szamponów.

Poza tym wszystkim w grę wchodzi też zapach – istnieje taka tendencja, że dla mężczyzn tworzy się produkty o zapachach mocniejszych, ostrzejszych, odświeżających, zaś dla kobiet o delikatniejszych.
Podsumowując: panowie – śmiało korzystajcie z produktów przeznaczonych dla kobiet, jeśli tylko odpowiada Wam skład, konsystencja, zapach i opakowanie. Nieraz wyjdzie Wam to na dobre.

Chcesz zarobić pieniądze w Internecie? Dołącz do naszego programu firmowego i zarabiaj razem z nami! Wystarczy udostępnić nasz link partnerski. To takie proste! Więcej szczegółów znajdziesz na stronie programu.

Chcesz otrzymywać produkty z naszej oferty za darmo? Zarejestruj się na naszej stronie i zbieraj punkty lojalnościowe, które możesz wymienić na dowolne produkty z naszego sklepu! Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *